• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamile İken Olmadık Şeylerin Can İstemesi

Hamile İken Olmadık Şeylerin Can İstemesi
  • 1 Star
    Loading...

Hamile İken Olmadık Şeylerin Can İstemesi

Hamilelikte aşerme bazen ciddi bir sorun oluşturabilir. Hamilelik aslında insanlar için doğal durum gibi görünse de kadınların vücudunda bazen normal olmayan davranışlara sebebiyet verir. Bunlardan bir tanesi de kadınların olmadık şeyleri canının istemesi halk arasındaki diliyle aş ermedir. Kışın ortasında erik yazın ortasında mandalina istemek gibi zor istekler bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Hamileler Neden Aş Erer?

Aş erme aslında kimsenin aklına gelmeyen yiyeceklerin zamansız bir şekilde hamile kadının canının istemesidir. Bunun nedeni farklı yiyecekler yeme ihtiyacı oluşturan hormonlardır. Aş erme aslında hamileliğin olmazsa olmazıdır. Her hamile kadın hamilelik döneminde en az bir kere bir yiyeceği aş ermiştir. Yapılan araştırmalarda hamilelerin yüzde 40’ı tatlı gıdaları yüzde 33’ü tuzlu gıdaları yüzde 17’ si baharatlı gıdaları aş ermektedir.

Aş Erme Hamileliğin Hangi Döneminde Başlar?

Aş erme genellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde kendini göstermektedir. 3 ay dolduktan sonra da aş erme devam edebilir. Fakat bunun altında psikolojik nedenler yatar. Bir kadın eğer ki bir yiyeceği aş eriyorsa onu mutlaka yemelidir. O yiyeceği bulunmazsa ona benzer bir yiyecek mutlaka yenmelidir.

Uzmanlar Bu Konuda Ne Söylüyor?

Uzmanlar aşerilen yiyeceğin durumuna göre konuyu farklı yorumlar. Ayrıca uzmanlar hamile bir kadın sağlıklı olduğu taktirde aş erdiği her şeyi yiyebileceğini söylemektedir. Fakat aşerilen gıdanın hep aynı gıda olması söz konusu gıda sağlıklı bile olsa hep aynı ürünü yemenin sağlıksız olduğunu da bildirmektedir. Çünkü hamile kadınların çocuklarının beslenmelerine dikkat etmesi gerektiği için neredeyse her öğün farklı gıdalar yemeleri gerekmektedir.

Eğer her gün aynı gıdalar tüketilirse anne karnındaki çocuğun gelişimi sağlıklı bir şekilde ilerlemez. Bu sebepten annenin de karnındaki çocuğunda sağlığı açısından dengeli beslenme çok önem arz etmektedir. Mesela anne eğer o gün şeftali aş eriyorsa o günkü meyve ihtiyacını şeftali ile karşılamalı. İkinci gün mümkünse aynı meyveyi yememelidir.
Hamilenin aş erdiği yiyecek eğer temin edilemez ise hamile kadın bu olaydan olumsuz etkilenir. Bu da karnındaki çocuğa yansır. Bu sebepten ötürü mümkün olduğunca ihtiyaçlar giderilmelidir.