• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir ?

anne sütünü arttıran yiyecekler
  • 1 Star
    Loading...

Anne sütü, gebeliğin sonlanmasıyla birlikte kendiliğinden göğse dolar. Son derece doğal bir süreç olan bu değişim bebeğin beslenebilmesi için eşi benzeri olmayan bir gıdadır. Bebek, fizyolojik ve psikolojik olarak tüm gereksinimlerini bu sayede karşılar. Emzirme, anne-bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir ve faydaları azımsanamayacak kadar büyüktür. Yeni doğum yapan her anne, bu süreci sorunsuz atlatmak ister; ancak bebekte ya da annede yaşanan sağlık sorunları, psikolojik rahatsızlıklar, stres, yeterli beslenememe gibi etkenler emzirme dönemini sekteye uğratabilir hatta sonlandırabilir. Tüm bunlara rağmen, anne sütünü artırma yolları vardır. Bazı içecekler süt salınımını artırmakta ve bebeğe yeterli besini sağlamaktadır.

Bol Su Tüketimi

Anne sütü büyük oranda sudan oluşur. Buna bağlı olarak gebelikte olduğu gibi emzirme döneminde de bol su içmeye özen gösterilmeli. Fizyolojik olarak emzirme döneminde annenin su ihtiyacı artar. Çoğu anne emzirirken daha fazla susadığını hisseder ve yanında bir bardak su bulundurur. Her gün ortalama 3 litre su tüketmek, bedenin ihtiyacını karşıladığı gibi sütün artmasında da etkili olur.

Boza

Yıllardır lezzetiyle bilinen boza, artık anne sütünü artırmak için de tercih ediliyor. Mineral bakımından zengin olmasıyla birlikte A, B ve D vitaminlerini de içinde barındırıyor. Sakinleştirici etkisi ve hazmı kolaylaştırması sebebiyle yeni anneler tarafından talep görüyor.

Rezene Çayı

Rezene çayı, sudan sonra süt üretimini artıran en etkin sıvılar arasındadır. Süt bezlerinin salınımını artırır, östrojen hormonunu uyararak anne sütünün çoğalmasına katkıda bulunur. Sütün çoğalmasıyla kalmayıp önemli ölçüde kalitesini de etkiler. Bebeğin yeterli beslemesi sütün kalitesiyle de ilgilidir. Günde ortalama 4-5 bardak rezene çayı içmek, sütün artması için yeterli olacaktır.

Malt İçeceği

Çimlendirilip kavrulmuş tahıl olan malt, anne sütünü artırıcı etkisiyle biliniyor. Bağışıklığı güçlendiren, sindirimi kolaylaştıran malt içeceği; protein, mineral ve B vitamini deposudur.

Süt

Doğumla birlikte annede kalsiyum, D vitamini ihtiyacı doğar. Bu ihtiyacı karşılamak ve anne sütünü artırmak için süt ve süt ürünleri tüketmek gerekir. Sütü yarım yağlı tercih etmek, kilo alımını azaltırken süt üretimini artırmaktadır.