• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Anne ve Bebek Sağlığı Temel Konular

  • 1 Star
    Loading...

Anne ve Bebek Sağlığı

Kadını, kadın yapan en önemli özelliklerden birisi ebeveyn yani anne olmaktır. Her kadın kendi iç güdüsel dürtüleri sayesinde bu duyguyu tatmak ve yaşamak ister. Kadın belli bir yaş sınırları içerisine girdiği zaman bu duyguyu tatmaya yani çocuk yapma olanağına sahip olacaktır. Günümüz şartları gereğince tabiri caizse her şeyin başı tabi ki de sağlıktır. Her anne adayının da kendi sağlığına dikkat etmesi gerçekten önemli bir husustur bilhassa çocuk için çok önemli bir faktördür. Anne adaylarının gebelik sürecine girdiği andan itibaren sağlığıyla ilgili bir düzen çerçevesinde plan yapıp ona göre takip etmesi başlangıç için çok güzel bir adım olacaktır ve doktorunuzun rolü burada artık başlamış bulacaktır. Doktorlarınıza bu konuda kafanızda oluşacak soru işaretlerine karşı hiçbir hususta yardım istemekten çekinilmemelidir ve onların söylediklerinin dışına çıkmamakla faydalı bir gelişim sürecinin olacağını da aklınızdan çıkartmayın. Anne adayının gebelik için karar verdiği zaman veya gebelik sürecinin başlangıcında muayene olması şarttır. Bunun nedeni ise herhangi bir bulaşıcı hastalık veya sürekli kullandığı hap var ise onun bebeğe olabilecek yan etkisinin olup olmadığının doktorlar gözetimi altında araştırılıp incelenmesi gerekir.

Anne ve Bebeğin Sağlıklı Olduğuna Dair İncelemeler;

Bebeğin kalp atışlarının normal düzeylerde olması ve ritmiksel olarak olması gereken aralıklarda olup olmadığının kontrolünün yapılması.
Kan uyuşmazlığı sorunun kontrolünün yapılması. Bu kontrolün gebelik öncesi yapılması çok önemlidir.

Doğum öncesi ise annenin tetanos aşısı yapması lazımdır bu oluşabilecek herhangi bir hastalığın önüne geçmesi için ve anneyi korumak adına yapılır.
Annenin psikolojik açıdan ve gebelik sonrası için hangi durumlarda ne yapacağı ve bebeğe nasıl davranacağı hakkında bilgi sahibi olmak adına eğitim alması gerekmektedir.
Annenin kilo kontrolü yapılarak bebeğin sağlıklı bir gelişim sürecinin izlenmesi gerekir.

Tüm bunların sonucunda ; gebelik öncesi ve gebelik sonrası hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından alınması gereken detaylı bilgileri alarak adım atmış olduğunuz yolda size ışık tutacaktır. Anne sağlığı ve bebek sağlığının korunmasında tabi ki de alkol,sigara ve uyuşturucu vb. tarzı kötü alışkanlıklarında olmaması gerekir. Unutmayalım ki, bebekler bizim kendi içimizde oluşturduğumuz yepyeni ve tertemiz Dünya tomurcuklarıdır.