• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Annelerde Yorgunluk Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Bir kadının hamileliğini öğrendiği andan, çocuğunun dünyaya gelmesi, büyümesi ve yetişkin olana kadar geçen sürede sergilediği bütün hizmetler anneliktir. Ne olacağını kim olacağını bilmeden yetiştirilen çocuğun sağlıklı, mutlu ve huzurlu olması için varını yoğunu ortaya koyan değerli insan. Bu amaçlar doğrusunda sorumluluklar yüklenen annelerde yorgunluk sebepleri başında çocukları ile geçirdiği vakitler geliyor. Anne olan kadınlar çok meşakkatli ve her daim mesaisi olan bir meslek icra ediyor demektir.

Anne Demek Her Şey Demek

Sabahları erkenden uyanan ve hayatı rutine bağlayan bir çocuk ile geçirilen günlük koşuşturmak, geceleri uyku düzensizliği olan bir bebekle uykusuzluk çekmek, yapılan yemeği beğenmeyen bir öğrenciyle baş etmek mesleklerin en zoru olsa gerek. Bunun yanında ev temizliği, ütü, yemek, alışveriş bekleyen bir baba işi daha da zorlaştırıyor. Anne bütün beklentilere büyük bir fedakârlıkla cevap verirken kendinden de çok fazla taviz veriyor.

Anneler Neden Yorulur?

Annelerin yorulma nedenlerinin başında uykusuzluk gelir. Düzenli gece uykusu uyumamak gün içindeki bütün performansı olumsuz etkiler. Dinlenerek uyanan anneler günün koşuşturmasına daha dinç başlar.

Günlük rutine bağlanmış ev işleri de annelerde yorulmaya sebep olur. Bakıldığında kolay iş gibi görünen yemek yapma, ütü, çamaşır, bulaştık, temizlik her gün yapılması gereken ve bedenen yorgunluya neden olan işlerdir. Buna ek olarak mevsim geçişlerindeki kapsamlı temizlikler de yorgunluğu katlamaktadır.

Büyük çocuğu olan anneler, bebekli annelere göre daha şansıdır. Belli bir düzene oturmuş çocuk ile bir anı bir anına uymayan bebeklerin beklentileri aynı olmuyor.

En büyük yorgunluk sebeplerinden bir diğeri de çalışan annelerde görülüyor. Hem dışarıda hem evde çalışıyor olmak oldukça yorucu ve yıpratıcıdır.