• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Annelerin Kalsiyum Takviyesi Alması Doğru mu?

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde annenin vücudunda bir takım değişiklikler oluşur. Hamilelik döneminde bebeğin iskelet sisteminin oluşması ve gelişmesi kalsiyuma ihtiyaç vardır. Bebek bu kalsiyumu anneden temin eder. Anne yeterli beslenmese bile dişlerde ve kemiklerde bulunan çekilir ve bebeğe transfer edilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde anne sağlığını korumak için kalsiyum önemli bir mineraldir. Annelerin Kalsiyum Takviyesi Alması Doğru mu? Kalsiyum daha çok besinlerle tercih edilerek takviye edilmelidir.

Kalsiyum Hangi Gıdalarda Bulunur?

Vicut için çok elzem olan kalsiyum genellikle süt ve süt ürünlerinde bulunur. Ama yeşil yapraklı sebzelerde de azımsanmayacak kadar çoktur. Her gün düzenli olarak 2 kase yoğurt ve bir parça peynir tüketen kişi yeterli kalsiyum almış olur. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde süt ürünleri miktarı arttırılır. Dikkat edilmesi gereken nokta kalsiyum tek başına vücutta kullanılmaz, kemikler ve dişlerde depo edilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır.

Kalsiyum Hapları Zararları Nelerdir?

Kalsiyum hapı alacaksanız mutlaka bir uzman doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Doktorunuz uygun görür ise onun verdiği dozda ve miktarda kullanmaya özem gösterin. Fazla kalsiyum damarlarda birikir ve plak oluşumuna neden olur, bu durumda kalp krizi riski artar. Ayrıca böbreklerde birikir ve taş oluşumuna neden olur. En sağlıklı olan yeterli ve dengeli beslenerek her öğünde kalsiyum olmasına dikkat etmeniz gerektir.