• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Annelerin Sütünün Az Gelmesinin Sebebi

  • 1 Star
    Loading...

Toplumumuzda anne üzerinde en fazla baskı oluşturan unsurların başında anne sütü geliyor. Annelerin sütünün az gelmesinin sebebi devamlı sorgulanıyor. Bazen sütü yeterli seviyede gelen annelere bile çevresi tarafından bebeğe yetmediği konusunda olumsuz telkinler yapılabiliyor. Anne sütünü meydana getiren prolaktin hormonu beyindeki hipofiz bezi sayesinde salgılanıyor. Bebek emdikçe azalan sütün yerine gelmesini ise oksitosin adlı hormon sağlıyor.

Bebek için özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi büyük önem arz ediyor. Bebek ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslendikten sonra ek gıdalara geçiş yapılabiliyor. Fakat, anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerine sahip olmasından dolayı en önemli besin kaynağıdır. Bundan dolayı bebeği ilk 6 ay başka besinle beslemeye hiçbir şekilde gerek yoktur.

Anne Sütünün Az Olduğu Nasıl Anlaşılıyor?

Yeni doğan bir bebek annesinin sütünün az geldiği dönemde asla doymuyor. Bundan dolayı da devamlı ağlama pozisyonuna girmekle beraber çiş ive tuvaleti de aynı oranla az oluyor. Anne sütünün yetersizliği ile ilgili kesin tanı koymadan önce bebeğin fiziksel gelişimi yakında takip edilmesi gerekiyor. Bebeğin fiziksel gelişiminin devamlı yukarı doğru seyretmesi gerekiyor. Eğer, bu gelişimde aksaklık var ise anne sütünün yetersizliği konusunda daha rahat konuşulabiliyor. Bu büyüme yeterince ve zamanında gerçekleşmiyorsa ek gıdalarla takviye edilmelidir.

Anne Sütünün Azlığının Nedenleri Nelerdir?

Anne sütünün az olmasının temel nedeni doğumdan sonra annenin strese girmesidir. Buna ek olarak yeterli beslenmemek, yeterince sıvı tüketmemek de ek olarak gösterilebiliyor.