• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Annelikte Sağlıklı Beslenme Önerileri

  • 1 Star
    Loading...

Çoğu insan sağlıklı ve konforlu bir yaşam için, sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğu konusunda bilinçli bir hale gelmiştir. Vücudun kendini toparlayabilmesi, fit kalmasının büyük bir oranını doğru ve sağlıklı bir beslenme düzeni sağlamaktadır. Anneler de bu konuda titizlik göstermesi gereken kişilerdir. Fakat pek çok anne, bu konuda bazı tereddütler yaşamakta ve ne yiyeceğine karar verememektedir. Bu yazıda annelikle sağlıklı beslenme önerileri ile ilgili tüm anneleri bilinçlendirici nitelikte bilgiler okuyacaksınız.

Anne Adayları Nasıl Beslenmeli?

Tüm anne ve babalar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bir bebekleri olmasını arzu eder. Bu durum için anne adayının, hamileliği süresince yediklerine özen göstermesi gerekir. Çünkü düzenli ve sağlıklı bir annenin, bebeği de aynı şekilde sağlıklı olacak demektir. Annenin beslenme şekli, bebeğin döl yatağına düşmesinden itibaren doğumuna kadar ona etki eder. Bu nedenle annenin, her gün özenli ve dikkatli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Bir anne adayının beslenme düzeninde başlıca olması gereken besinler arasında, folik asit, kalsiyum ve özellikle demir geliyor. Bebeğin ve annenin kanını arttırmak için mutlaka folik asit oranı yüksek olanlar besinler tüketmek gerekiyor. Bunlara örnek olarak; kuşkonmaz, brokoli, bamya vb. verilebilir. Kalsiyum ve demir de aynı şekilde anne adayının tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Bunun için ise, süt ve süt ürünleri ve bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmek de fayda var.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Emziren bir anne, tıpkı gebelik sürecinde olduğu gibi tükettiği besinlere dikkat etmelidir. Aldığı vitamin ve minerallere süt oluşumunun artması açısından önem vermelidir. Bunun için protein ağırlıklı olan bir beslenme düzeni tavsiye edilebilir. Bunun yanında sebze ve meyve tüketimi, ayrıca bol su içmek de önemlidir.