• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Babaların Hamilelik Sürecindeki Durumu

babaların hamilelik sürecindeki durumları
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik; kadınlara yaşamın verdiği en güzel deneyimdir. Bebek doğduktan sonra yine her ne kadar daha çok anneye ihtiyaç duysa da, hamilelik tamamen anne ile ilgili bir süreçtir. Siz yerseniz yemek yiyen, siz su içerseniz içen, sizin ruh durumunuza göre şekillenen bir psikolojiye sahip olacak kişiyi içinizde büyüttüğünüz eşi benzeri olmayan bir tecrübedir. Her ne kadar bu tecrübeyi anne karnındaki bebek ve annenin yaşadığı bilinse de, babaları da sürece dahil etmek, dahil olmalarını istemelerini sağlamak gereklidir. Nitekim çoğu baba ancak bebek doğduğunda baba olduklarını hissettiklerini söyler.

Erkeklerin Eşleriyle Süreçte Yaşanılanları Paylaşması

Her gün bir muazzam deneyimle karşılaşan kadın, bu deneyimlerini babaya aktarmalıdır. Bebek tekme attığında, midesi bulandığında, acıktığında baba bundan haberdar olmalıdır. İhtiyaçları ve yapması fiziken bazen de ruhen mümkün olmayan şeyleri babaların yapmasına müsaade edilmeli ancak bu durum sömürülmemelidir. Eşler, bu süreci iyi değerlendirmeli, suistimal etmemelidir.

Bebek Ve Hamilelik Süreçleri İle İlgili Okumalar Yapmak

Babalar; bebeklerinin gelişimini takip edecek tüm bilgilere sahip olmalıdır. Hangi ayda ne kadar olur, ne zaman testler yapılmalıdır gibi soruların cevaplarını eşleri kadar merakla incelemeli, destek olmalıdır.

Eşine Manevi Olarak Destek Olmak

Babalar, bu konuda ciddi empati kurarak davranmalıdır. Eşinin değişen ruh hali, değişen bedeni ve ihtiyaçlarını iyi tespit etmeli, ona göre davranmalıdırlar. Kadın bedeni hamilelik sürecinde tamamen değişir. Hiçbir zaman geçmeyecek izler de bırakabilir zamanla yok olacak etkiler de bırakabilir. Her halükarda, babaların bu dönemi eşlerine fiziken olumlu yönlerini söyleyerek geçirmelerine yardımcı olmaları gerekmektedir. Unutmamalıdır ki; bu günlerde söylenen sözler asla unutulmaz.

Akrabaları Süreçten Uzak Tutmak

Toplum yapısı gereği çekirdek ailenin karar ve davranışlarına saygılı, bireylerin özel hayatlarıyla ilgili sınırlarını bilen tarafımız çoğu zaman eksik olduğundan, geniş ailelerde anneye müdahaleler hamilelik sürecinde başlar. Bu dönemden itibaren babalar eşlerine destek olmalı, başka kişileri bu süreçte kontrol edecek hale getirmemelidir. Çok önemli kararların da verilmesinin gerekeceği hamilelik süreci iki kişinin yönetmesi gereken bir zaman dilimidir.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.