• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bağışıklık Sistemi Bebeklerde Nasıl Güçlendirilebilir?

  • 1 Star
    Loading...

Bebeğin doğumundan itibaren alması gereken ve bağışıklığını güçlendirecek en temel besin anne sütüdür. İlk 6 ay bebeğin en temel besin kaynağı anne sütüdür. Daha sonra bebeğin vücudu diğer gıdalara ihtiyaç duyar. Bununla beraber bebek diğer besinleri de tüketmeye başlamaktadır ancak bebeğin normal olarak 2 yaşına kadar temel besin kaynağının anne sütü olması gerekmektedir. Anne sütünün yanı sıra doktor tavsiyeleri ile birlikte doğru ek gıdalar almaya devam edilmelidir. Peki, Bağışıklık Sistemi Bebeklerde Nasıl Güçlendirilebilir?

Bebeğin Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesi İçin Tüketmesi Gerekenler

Sadece bebeklerde değil, buna yetişkinler de dâhil C vitamini vücudun direncini kuvvetli tutmak ve hastalıklara karşı korumacı bir etkisi vardır. Özellikle kış aylarında grip gibi yaygın yaşanan hastalıkların önlenmesinde etken rol oynar. Bebeklere C vitamini aşılanmak isteniyor ise bunu doğal yöntemler ile uygulamak en sağlıklısı olacaktır. Bunun yanı sıra içerisinde C vitamini bulunan birçok gıda vardır. Bu gıdalar; turunçgiller, yani portakal, greyfurt, mandalina gibi meyveler ve ıspanak, karnabahar gibi sebze türleridir. Meyve türleri olarak ise turunçgiller ile beraber çocuklara göre olabilecek meyve türleri çilek ve kivi C vitamini açısından zengindir. Sebze olarak çok çeşit vardır ancak çocuklara yedirmesi kolay olanlar ve C vitamini açısından zengin olanlar patates ve domatestir. Bunların yanında karnabahar, ıspanak, brokoli ve biber de bulunur. Ancak bunlar tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır ve sonuç olarak bebeğe ona göre gıdalar verilmelidir.

Bir diğer konus ise A vitaminidir. A vitamini bağışıklık sistemini düzenlemeye yarar. İçerisinde A vitamini bulunduran gıdalar havuç, şeftali, kayısı bunlardan bazılarıdır.

Bebeklerden Uzak Tutulması Gerekenler

Öncelikle bebeklerden uzak tutulması gereken birçok gıda türü vardır. Bunlardan birisi de şekerdir. Hem bebeğin gelişimi açısından hem de diş sağlığı açısından tamamen bir engel olabilir. Bununla beraber çok tuzlu gıdaların da bebeğe verilmesi zararlı olabilmektedir.