• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeğin Duygusal Gelişimi

Bebeğin Duygusal Gelişimi
 • 1 Star
  Loading...

Bebeklerin Duygusal Gelişimi ve Bakımı

Üçüncü ay ile altıncı ay arası dönemde bebekler artık çevrelerini saran dünyayı daha bilinçli algılamaya başlarlar. Farklı yerlere götürüldüklerinde her yeri gözleriyle incelerler. Neyin tanıdık, neyin yabancı olduğunu kavramaya çalışırlar. Bebek sağlığı bu konuda çok önemlidir. Altıncı aydan itibaren aile üyeleri dışındaki yabancı kişilere karşı, başlangıçta hiç olmayan, mesafeli olma hali başlar. Yabancılama başladığında bebeğin artık görür görmez hoşlandığı ya da karşısındaki kişi ne yaparsa yapsın asla hoşlanmadığı kişiler söz konusu olmaya başlar. Bebek yabancılarla karşılaştığında annesinin güvenli kucağında olmayı ister. Bebeğin yabancılara karşı tepkili olduğu durumlarda üzerine gidilmemelidir. Bebekler bu dönemde çevrelerinde sürekli güvenli bir ortam isteyeceklerinden, ortam değiştirmek ve uzun süreli seyahatlere çıkmak uygun olmaz. Bebekler renkli ve ses çıkaran oyuncaklarla ilk oyuncak sevgisini yaşamaya başlarlar. Bebeğin gözünde bu dünyada uzanıp almaya ve ağza götürmeye layık ne çok şey vardır! Bebek eliyle uzanıp çıngırağı alıp ağzına götürdüğü her seferde duygusal doyum yaşar.

Bebeğin Parmak Emmesi

Bu döneme damgasını vuran öğelerden biri bebeğin parmaklarını, ellerini ve bazen yumruğunu ağzına her fırsatta sokma çabası olacaktır. Bebeğin emme içgüdüsünün bu denli güçlü olması, genelde tükürük salgısını da uyarır ve parmaklarını sık emen, tükürük salgısı artmış bir bebekle karşı karşıya kalırız. Bu durum anne ve babalarda genellikle bebeğin diş çıkartmakta olduğu izlenimini yaratır, oysa ki genellikle bu durum Freud’un ilk kez tanımladığı oral (ağız) dönemle ilişkilidir. Bebeğin bu dönemde parmaklarını ve yumruğunu emmesi engellenmemelidir. Bebek genelde 5. aydan sonra çevresindeki objelere bilinçli olarak uzandıkça bu dönem de yavaş yavaş geride kalır ve bebek parmak ve yumruk emmekten vazgeçer.

Bebeğin Gelişimini Destekleyecek Hareketler

Bu dönemde bebekle her fırsatta konuşulmalıdır. Canım cicim yerine ismiyle hitap edilmesi uygun olur. Bebeğin seslere dönüp sesin kaynağını araması beklenir, bu nedenle bebeğin direkt göremediği arkasında kalan bölgelerden de kendisine hitap edilmelidir. Bebeğin çevresindeki herkesin gülmesi ve kahkaha atması bebeği de bu yönde teşvik edecektir. Bebeğin bu dönemde oyuncaklara uzanması çok önemlidir. Bebeğe sürekli uygun oyuncaklar sunularak uzanıp oyuncağı kavraması özendirilmelidir. Bebeğin hareketli cisimleri izlemesi için fırsat yaratılmalıdır. Bebek sırtüstü yattığında ellerinden sıkıca kavrayarak oturur pozisyona doğru getirilmeli, doğrulma çabası teşvik edilmelidir. Beşinci ay tamamlandığında her fırsatta bebeğin destekli oturması teşvik edilmelidir. Bebek sırtüstü yatarken çevresine cazip oyuncaklar konarak yana dönmesi sağlanmalıdır. Bebekle birlikte ayna karşısında durmak ve aynadaki görüntüyü izlemek uygun olacaktır. Sık gördüğü ve karşılaştığında sevincini belli ettiği aile üyelerinin yanı sıra farklı kişilerle de teması olması teşvik edilmelidir.

OKUYUCU YORUMLARI
 • selim
  9 ay önce

  teşekkürler

  1
 • erdem
  10 ay önce

  çok yararlı oldu sağolun

  1
 • Mehmet
  10 ay önce
  1