• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek Gelişimi İçin Neler Yedirmelisiniz?

  • 1 Star
    Loading...

Herkes bebeğinin gelişimi için endişelenir ve bu konuya yoğunlaşır. Ek gıdaya geçilmesi ile birlikte bebeklerin besin değeri yüksek gıdaları almaya da başlaması gerekiyor. Ancak her ay alınacak besinler birbirinden farklılık göstermekte. İşte Bebek gelişimi için neler yedirmelisiniz? Sorusunun ay ay cevabı.

Meyve ve Sebzeler İle Başlanmalıdır

Anne süründe olmayan bazı besin değerlerini gıda ile almaya başlayacak bebekler için, 6 aydan sonra ne önemli besin meyve ve sebzelerdir. Ancak meyvenin tadını alan bir bebek sebzeyi yemek istemeyebilir. Bu nedenle öncelikle sebzelerden başlanmalıdır. Patates, kabak ve havuç mevsiminde ve yağsız olarak verilmelidir. Aynı şekilde elma, muz ve armut da yine mevsiminde bebeğe püre olarak verilebilir.

7. Aydan Sonra Beslenme Düzeni

Aslında 6. Ay bebeğin nelerden hoşlandığını ve nelere alerji gösterdiğini şekillendiren bir aydır. Dolayısıyla bu aydan sonra bakliyatlar da dâhil olmak üzere bebeğin beslenmesi normale dönmektedir. Özellikle b dönemden sonra bebek gelişimi için balık tüketimi son derece önemlidir. Yulaf ve yulaf ezmesi ya da pirinç ilk olarak kullanılabilecek en iyi bakliyatlardandır. Ayrıca süt ve süt ürünleri anlamında ilk olarak keçi sütü ile başlamak daha doğru bir yaklaşımdır. Çünkü keçi sütünün alerji riski yok denebilecek kadar azdır. Bunun dışında mercimek ve bol miktarda sebze içeren çorbalar da bu dönemde bebeğe verilebilecek en önemli besinlerdendir.