• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebek Sağlığı ve Beslenmesi

  • 1 Star
    Loading...

Dünyada yanlış yapılan uygulamalar ve yanlış beslenmeler yüzünden çok fazla bebek ölümü gerçekleşmekte ve bazı vakalarda ise çocuğun ileri dönemlerde yetersiz gelişimine veya kalıcı sorunlara yol açmaktadır. Bu problemlerin daha oluşmadan önlenmesi için yapılacakların başında ise bilinçli ve doğru bir bebek sağlığı ve beslenmesi geliyor.

Bebek Sağlığı

Bebek sağlığı denilince akla ilk olarak bebeklerin hastalıklardan ve dış etkenlerden korunması gelmektedir. Aslında bebeklerin sağlığını korumanın temel esası onların bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesidir. Bağışık sistemlerini etkileyen ana bölüm ise sağlıklı bir sindirim sisteminin olmasıdır. Bu maksatla mutlaka doktor tavsiyesine uyulmalı ve kulaktan dolma işlemler yapılmamalıdır. Mutluluk hormonunun % 90’dan fazlasının sindirim sistemi ve bağırsaklardan geldiği düşünüldüğünde bu konunun bebek sağlığındaki önemi anlaşılmaktadır. Ayrıca, vücut direncini arttırmak için bebeklerin uyku düzeninin sağlanması ve kaliteli bir uyku almaları gerekmektedir. Bunun yanında havalar soğuk dahi olsa bebeklerin kısa süreliğine de olsa temiz hava aldırılması ve hijyen bakımları vücudun bağışıklığında çok önemlidir.

Bebeklerin Beslenmesi

Bebeklerde beslenmenin ana maddesi anne sütü olmalıdır Uzmanlar iki yaşına kadar çocukların imkan varsa emzirilmesini tavsiye etmektedir. Anne sütünden gerekli tüm sağlıklı gıdaları alabilen bebekler, aynı zamanda sütün hastalıklardan koruma özelliğine de sahip olurlar. Çocukların aylık gelişimine göre anne sütünün yanında ek gıda almaları da gerekebilir, bu ek gıdaların cins ve miktarları mutlaka çocuk doktorlarının önerisi çerçevesinde olmalıdır. Hazır mamaların kolaylığından dolayı anne sütü kesinlikle terk edilmemeli, sadece mamalarla beslenen çocukların gelişimlerinin yeterli olmayacağı unutulmamalıdır.