• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler İçin Biberon Seçimi Nasıl Olmalıdır?

  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerin, beslenmelerini daha rahat gerçekleştirebilmeleri için, bebeğin yaşına ve kullanım amacına göre, çeşitli boyutlardaki biberonlar hassas bir şekilde seçilmelidir. Bebekler için biberon seçimi nasıl olmalıdır sorusu irdelendiğinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar: Biberonun yapımında kullanılan maddenin cam ya da plastik olması, emziğin yapıldığı maddeye dikkat edilmesi, biberonun boyu ve şekli, anti kolik özelliği gibi hususlar ilk anda göz önünde bulundurulması gereken noktalardır.

Doğru Biberon Seçimi

Bebekler için doğru biberon tercihinde önemli olan nokta: Biberondan beslenirken; anne sütünü emdiği esnada, içgüdüsel olarak yaymış olduğu dalgayı, benzer şekilde tercih edilen biberon üzerinde de, bebeğin uygulamasına olanak sağlaması ön planda tutulmalıdır. Ayrıca seçilen biberonlar, bebeklerin dil hareketini, çene ve yüz kaslarını geliştirmeye yardımcı olabilmelidir. Hava giriş sitemi olan biberonlar tercih edilmelidir. Bebeklerini beslenmesinde seçilen ürünlerin, BPA ve BPS içermeyen sağlıklı ham maddelerden üretildiğinden emin olmak gerekir.

Yaşa Göre Biberon Seçimi ve Çeşitleri

Yeni doğan bebekler için, en uygun olarak 90-120 ml’lik biberonlar tercih edilmelidir. İlk 3 ile 6 ay arasında 120-150 ml’lik biberonlar sağlıklı tercih olacaktır. Eğer bebek çok iştahlı ise 240-260 ml’lik biberon tercih edilebilir.

Temizlenmesi kolay olan, içindeki besin ögelerini iyi korudukları için, sağlık açısından güvenilir cam biberonlar tercih edilebilir. BPA maddesi içermediğinden emin olunan plastik biberonlar da, kullanım açısından kolay olduğu için tercih edilebilir. Ayrıca bisfenol maddesi içermeyen silikon biberonlar, bebek tarafından kolay kavranabildiğinden diğer bir tercih olabilir.