• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler Ne Zaman Konuşur

  • 1 Star
    Loading...

Hayatın ilk dakikalarından itibaren her şeyi ağlayarak isteyen bebekler, zamanla çevresindeki kişilere bakarak büyükleri taklit etmeye çalışır. İletişim kurmanın en iyi yolu olan konuşmayı daha ilk zamanlarda keşfedebiliyorlar ve devamlı kendileriyle konuşularak göz ile temas kurulmasını istiyorlar. Burada bebekler ne zaman konuşur ile ilgili aradığınız her şeye ulaşabilirsiniz.

Bebeklerin Dil Kurallarını Öğrenmeleri

Siz farkına varmadan ve bebekler konuşmayı öğrenmeden önce dilin sahip olduğu kuralları ve büyüklerin birbirleri ile iletişim kurarken bu kuralları ne şekilde kullandıklarını öğrenmeye başlarlar. Tüm bebekler konuşmayı öğrenmeden önce dünyanın neresinde olursa olsun aynı sesleri çıkarırlar.

Bebeklerin konuşmaya başlaması için uygun hazırlıklar; dudak ve dil hareketleri ile yalama, emme, baloncuk yapma ve çiğneme şeklindedir. Dede, baba, agu gibi bazı sesler çıkaran bebekler, konuşmanın ilk adımlarına başlamış olurlar. Yeni çıkan dişleri bile konuşmada etkili olur ve bebekler kısa bir sürede bunu fark ederler.

Televizyon İzlemesi Bebeğin Konuşmasında Olumsuz Bir Durum Yaratır mı?

Televizyonda bazı programlar oldukça bilinçli hazırlanıp dil gelişimine katkıda bulunabilirler. Yine de televizyon izlenme zamanını sınırlı tutup, bebeklerin çizgi film ve müzik ile ilgili kanalların tutsağı olmasına izin verilmemelidir.

Bebeğin çevresi ile kuracağı oldukça verimli iletişim zamanları televizyon izlettirilerek kaybedilmemelidir. 12 ve 18 ay arası 50 kelime dağarcığı dönemi başlar. Bebekler 2 yaşına kadar 300 kelime, 4 yaşına kadar ise 500 ve 1000 arası kelime dağarcığına sahip olurlar.