• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Anüs Yırtılması:

  • 1 Star
    Loading...

Genel bir rahatsızlık olan bebeklerde anüs yırtılması sadece beklerde değil yediden yetmişe herkes de olabilecek bir rahatsızlıktır. Anüs yırtılması yani makat çatlağı pek çok insanda görülebilen çok acı verici bir rahatsızlıktır. Tuvalete gitmeyi adeta bir işkenceye çevirmektedir. Saatlerce süren bir acı ile baş etmek zorunda kalınmaktadır. Anüs yırtılması oldukça fazla görülmektedir fakat insanlar bu konudan utandıkları için doktora gitmeyi tercih etmemektedirler. Bu davranış hastalığın iyileşme süresini uzatmakta ve iyileşme yerine hastalığın dahada artmasını sağlamaktadır. Bu rahatsızlık bebeğimizin başına geldiğinde hemen soluğu doktorun yanında aldığımız için bebeklerde bu evre daha az ağrılı geçebilmektedir.

Bebeklerde Anüs Yırtılmasının Sebepleri:

Bebeklerde anüs yırtılmasını en başında kabızlık problemi gelmektedir. Bebekler anne sütü aldıkları sürece kabızlık problemi ile karşılaşmamaktadırlar. Anne sütü ile ek gıda alınmaya yada sadece ek gıda ile beslenmeye başladıklarında bağırsaklar yeni gıda ile tanıştıkları zaman aşırı kabızlık yaşamaya başlarlar. Anüs yırtılmasının sebebi sadece kabızlık değildir. İshal, dizanteri gibi hastalıklarda bebeklerde anüs yırtılmasına sebep olabilmektedir. Bebeğinize olduğundan fazla katı gıda ile beslerseniz anüs yırtılması ile karşılaşabilirsiniz, bu durumda yapmanız gereken tek şey bebeğinize bol bol lif içeren gıdalar vermeniz olacaktır.

Bebeklerde Anüs Yırtılmasının Tedavisi:

Öncelikle yırtılmanın nedeni araştırılır. Yırtılmanın nedeni kabızlık yada ishal ise bebeğin beslenme listesi yeniden düzenlenir ve bebeğiniz bünyesine uygun olan ilaçlar verilir. Çatlak antibiyotik pomatlar ve jeller ile temizlenir.