• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Ayak Kızarıklığı Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Bebekler çok küçük olmalarından dolayı bir takım rahatsızlıklar hemen görülmektedir. Ayak kızarıklıkları birçok bebekte görülen bir rahatsızlıktır. Bebeklerde ayak kızarıklığı sebepleri incelendiği zaman bir kaç rahatsızlık olabileceği görülür.

Bebeklerde Ayak Kızarıklığı

Bunlardan bir tanesi çoğunlukla alerjik bir reaksiyon, diğeri ise tırnak batmasıdır. Alerjik reaksiyon birçok bebekte farklılık gösterse de, sonuçları hemen hemen her bünyede aynı rahatsızlık göstermektedir. Alerjik durumlar genelde kısa sürelidir ve kendiliğinden zamanla geçer. Tırnak batması çoğunlukla tırnağın geriye doğru gelişmesi ile meydana gelir. Bebeklerde tırnak batması genel olarak ayağın başparmağında oluşur. Tırnak batmasının ilk belirtileri şişlik ve ayaklarda kızarıklıktır.

Bebeklerde Ayak Kızarıklığı Tedavisi

Eğer kızarıklık alerjik bir sebepten kaynaklı ise; uzman doktorlar tarafından bebeğinizin tedavisi için alerjiye sebep olan maddeler belirlenir. Belirlenen alerjik maddelerden daha sonra uzak durulması gerekir. Tüm bunların yanında ilaç tedavisi de doktorunuz tarafından uygulanabilir.

Bebeğinizde tırnak batmasının tedavisi ise ilk önce ayak bakım ve sağlığına çok dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinizin ayağını günde iki veya üç kez ılık olacak şekilde köpüklü suda 5 veya 10 dakika bekletin. Daha sonra bebeğinizin ayaklarını hafifçe kurulayın. Tırnak batması yaşanan kızarık bölgeye hassas davranmanız gerekir. Daha sonra kızarık olan bölgeye doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotikli merhem uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı günde en az bir kere tekrarlayabilirsiniz.