• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Bıngıldak Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

Kafatası çok sayıda parçalı kemiklerden oluşuyor. Bu kemiklerin gelişimi anne karnındayken tamamlanırken ön tarafta bulunan baklava dilimi şeklindeki kemik doku gelişimini doğumdan sonraki 12- 18 ayda tamamlar. Üst kısmı saçlı deri alt kısmı ise bağ dokudan oluşan bu yapıya bıngıldak denir. Bebeklerde beyin gelişimi ve darbelere karşı tampon görevi görüyor. Doğum sırasında da büyük önem taşıyan, bebeklerde bıngıldak nedir? , ne kadar dikkat edilmesi gerekir? Sorularının cevabı birçok yeni anne için bilinçlenilmesi gereken bir konudur.

Bıngıldağın Görevi Nedir?

Halk arasında dokunmanın tehlikeli olacağı düşüncesinin aksine bıngıldak oldukça sağlam bir yapıdadır. Bebek için büyük öneme sahip olan bıngıldak, doğum sırasında bebeğin dar olan doğum kanalına girebilmesi ve ilerleyebilmesi için büyük rol oynar. Doğum sırasında oluşabilecek basınca karşı da esnek bir hal alarak bebeğin beynini korur. Bebeklerin beyin gelişimi kemik gelişimine göre çok hızlıdır. Bıngıldak bebek beyninin zarar görmeden büyümesini sağlar.

Bebeklerde Bıngıldağın Erken Veya Geç Kapanması

Bebeklerde bıngıldak 12 ile 18 ay arasında kapanmaktadır. Bazı durumlarda üçüncü ayda kapanabilen bıngıldak 18 aydan uzun süre kapanmazsa risk teşkil edebilir. Bebeğin kafa çevresinin de bulunduğu aya uygun olması ve bıngıldakla birlikte ölçümünün yapılması gerekmektedir. Erken doğan veya yeterli gelişimi tamamlayamayan bebeklerde bıngıldak geç kapanabilir. Burada dikkat edilmesi dereken bebeğin kafa çevresinin yeterli büyümeyi gösterip göstermediğini ölçmektir.