• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Burun Yamukluğu Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerde burun yamukluğu, çeşitli nedenlerden oluşabilmektedir. Peki, burun yamukluğu nasıl isimlendirilir ve bebeklerde burun yamukluğu sebepleri nelerdir?

Burun Yamukluğu Nedir?

Burnun orta hattında, kıkırdak ve kemikten oluşan ve septum olarak adlandırılan yapı; burnu iki bölüme ayırmaktadır ve normal solunum fonksiyonu için de söz konusu olan bu iki bölümün eşit biçimde çalışması gerekmektedir. Doğum sırasında travma ya da erken çocukluk zamanında buruna herhangi bir darbe alınması burun yamukluğuna ya da burun septumuna sebep olur. Bunların dışında; anne babadan geçmekte olan kalıtımsal özellikler de burun eğriliğine yol açabilir. Burun yamukluğunun kalıtımsal sebeplerle görülmesi, ülkemizde de sıklıkla görülmektedir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Burun Yamukluğu Tedavisi

Bebeklerde burun eğriliği cerrahisi, büyümekte olan septum gelişimini engellediği ve hatta şekilde bozukluğa yol açabileceği kaygısı ile uzun seneler bir tabu olarak kalmıştır. Bununla beraber, son senelerde yapılan hayvan çalışmaları ve histoloji ile; septum büyümesine sebep olan önemli noktalar tespit edilmiş ve gelişen koruyucu cerrahi teknikleriyle burun septumunun erken dönemlerde düzeltilmesinin; yüz ve burun büyümesini olumlu yönde etkilediği ortaya koyulmuştur. Çocuklarda ve özellikle bebeklerde burun gelişimini, burun septumu belirlediği için; burnun yalnızca iç bölümünün değil dış şeklinin de eğri olduğu durumlarda çeşitli operasyonlar yapılmaktadır. Bebeklerde yapılamasa da, çocuklarda endoskoplardan faydalanarak kapalı teknik ile bu cerrahi uygulamalar yapılabilmektedir.