• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Diş Sağlığı

  • 1 Star
    Loading...

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Ne Yapılabilir?

Birçok ebeveyn, çocuklarının ne kadar diş hekimliğine ihtiyacı olduğuna karar vermekte zorlanırlar. Boşluğu önlemek istediklerini biliyorlar, ancak bunu yapmanın en iyi yolunu her zaman bilmiyorlar. İşte bazı ipuçları ve yönergeler.

Çocuklar Diş Fırçalamaya Ne Zaman Başlamalı?

İyi bir diş bakımı, bir bebeğin ilk dişini görmeden başlar. Dişler aslında gebeliğin ikinci trimesterinde oluşmaya başlar. Doğumda, bebeğinizin 20 temel dişi vardır, bunlardan bazıları çenede tamamen gelişmiştir. Bebeğiniz diş çıkarmaya başlamadan önce bile zararlı bakterileri temizlemek için diş etlerine temiz, nemli bir bez kullanın. Bebeğiniz diş aldıktan sonra, bebek diş fırçasıyla fırçalayın. (Bebek diş macunu kullanıyorsanız, florür olmadan da aynı miktarda tutun, çünkü yine de yutulan diş macunu miktarını en aza indirgemek istersiniz.) Bebeğinizin dişleri dokunduğunda aralarında diş ipi kullanmaya başlayabilirsiniz. 2 yaş civarında çocuğunuz fırçalarken tükürmeyi öğrenmelidir. 3 yaş ve üstü çocuklarda yalnızca bezelye boyutunda bir florür diş macunu kullanılmalıdır.

Bebeklerde Diş Sağlığı

Oyuklu veya renksiz ön dişler şişe ağzı belirtileri. Şiddetli vakaları olan çocuklarda boşluklar oluşabilir ve ön dişlerinin hepsi çekilmelidir (kalıcı dişler daha sonra büyür). Ebeveynler ve çocuk bakımı sağlayıcıları, genç çocukların her gün içmek için belirli saat ayarlamasına yardımcı olmalı, çünkü gün boyunca bir şişeye emme, genç dişlere eşit derecede zarar verebilir. 6 ay gibi küçük bebekler, bir şişeden sippetli bir bardağa (saman veya sert ağızlı) geçmeye teşvik edilir. 12 aylıkken, fincan kendi başlarına kullanabilmek için motor becerileri ve koordinasyona sahip olacaklar. Bu ziyaretler erken sorunları bulmanıza yardımcı olabilir ve çocukların diş hekimine gitmesine alışmalarına yardımcı olabilir, böylece yaşlandıkça gitme korkusu azalacaktır. Çocuğunuzu, çocukları tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimine götürmeyi düşünün. Pediatrik diş hekimleri, çocukların diş sağlığıyla ilgili geniş çaplı konuları ele alacak şekilde eğitilirler.

Boşluğu Nasıl Önleyebiliriz?

Boşluklar yemekten sonra dişlerde kalan bakteri ve yiyeceklerin fırçalamaması durumunda ortaya çıkar. Asit bir diş üzerine toplar, emaye yumuşatarak bir delik olana kadar boşluk oluşturur.
Boşlukları uzak tutmanın yolu:
İyi ağız alışkanlıklarını erken başlatın. Çocuklara günde en az iki defa florürlü diş macunu fırçası yapmalarını ve düzenli olarak diş etmelerini sağlayın.