• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilmelidir?

  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerde ilk 6 ay boyunca su verilmesine bile gerek yoktur. İlk 6 aylık zaman diliminde yalnızca anne sütü verilmelidir. Anne sütü ile bebek su ihtiyacını da karşılamaktadır. Peki, bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilmelidir? Bu sorunun cevabı oldukça basit. Ek gıdalara bahsedildiği üzere ilk 6 ayı tamamladıktan sonra başlanması doğru olacaktır. Anne sütü tam 6 aya kadar bebeğin gereksinimlerini karşılar 6 ay geçtikten sonra artık anne sütü yetersiz geleceğinden ek gıdalara geçiş yapılabilir.

Ek Gıdalara Geçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlk 6 aylık sürecin tamamlanması ile beraber ek gıdalara geçiş yapıldığında ilk zamanlarda oldukça hassas ve yavaş davranmak gerekmektedir. Bebeğe verilecek olan besinler düşük miktarlarda ve adet adet verilmelidir. Bir örnek vermek gerekirse; anne bebeğine yeni bir besin vermeye başladığında ilk gün yalnızca küçük bir kaşık vermelidir yani başlangıç böyle olmalıdır. Bu süreç boyunca başka yeni bir besin verilmemelidir. Böyle yapmanın bebeğe ve anneye avantajı olacaktır çünkü böyle yapmakla bebeğin verilen besine alerjisi olup olmadığı gayet kolay bir şekilde anlaşılacaktır.

Ek Besinlere Erken veya Geç Başlamanın Sakıncaları Nelerdir?

Ek besinlere ne erken nede geç başlanılmalıdır. Erken veya geç başlamanın bebeğe bazı sakıncaları olacaktır. Eğer olur da 6 aydan daha erken bir süre içerisinde ek gıdalara başlanılırsa bebeğin sindirim sistemi bu durumdan kötü etkilenecektir ve bazı hastalıklara sebep olacaktır. Ardından ek besinlere geç başlanılması halinde bebekte büyüme ve gelişme gerilikleri gözlemlenebilir. Bebeğinin sağlığına önem veren bir anne kesinlikle ilk 6 ay boyunca anne sütü ile bebeğini beslemelidir. Bu süreç tamamlandıktan sonra gecikme olmadan ek gıdalara geçiş yapılmalıdır.