• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Felç Olma Yüzdesi

  • 1 Star
    Loading...

Sağlıklı bir insanın yaşam boyu felç olma ihtimali vardır. Bu ihtimali ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Ancak ihtimal azaltılabilir. Bebeklerde de görülebilecek çocuk felci rahatsızlığı oldukça yaygındır. Aynı zamanda ölüm oranını da arttıran bir sorundur. Bebeklerde felç olma yüzdesi neredeyse yüzde yüze yakındır. Ancak bu durumun yüzdeliğini düşürmek çeşitli yollarla mümkün olmaktadır.

Çocuk Felcinden Nasıl Korunulur?

Çocuk felcinden korunmanın en kolay ve önemli yollarından biri aşılardır. Bebekler ilk doğduklarında bu virüse karşı bağışıklık kazanmak için aşılanır. Ancak son zamanlarda aşıya karşı oluşturulan spekülasyonlar doğrultusunda bazı aileler aşıya karşıdır. Bu nedenle aşı yaptırmamaktadır ve toplum da çocuk felci görülme oranı da artmaktadır. Mutlaka her bebeğe çocuk felci önleyici aşı yapılmalı ve bebekler bu virüslerden korunmalıdır.

Çocuk Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk felci görüldüğü takdirde kesin bir ilaç tedavisi yoktur. Bebeklere genelde masaj ve dinlenme tavsiye edilir. Kasların tembelleşmemesi için düzenli şekilde masaj yapılmalıdır ve vücut kasları rahatlatılmalıdır. Hastanın beslenme programı da düzenlenmelidir. Sağlıklı ve bol vitaminli bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Isı uygulamaları, banyo uygulamaları yapılmalıdır. Yatış pozisyonu da mutlaka sık sık değiştirilmelidir. Eğer kalıcı bir sorun olursa ameliyat gibi durumlara da başvurulabilir. Çocuk felcini önleyici koruma yöntemleri mutlaka uygulanmalıdır. Aksi takdirde çocuklarda kalıcı sorunlar oluşabilir. Kalıcılığı önlemek için doğru tedavi edilmelidir.