• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Fıtık Problemi

  • 1 Star
    Loading...

Pek çok ebeveynin yeni doğmuş bebeklerinde kasık rahatsızlığı görülebilmektedir. Ancak pek çok aile bebeklerinin herhangi bir fıtık problemi ile karşı karşıya olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değildir. Tıb literatüründe geçen kayıtlara göre her 100 bebekten yaklaşık olara beşi kasık tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle ailelerin bebeklerde fıtık rahatsızlığı hakkında bilgi sahibi olması bu konu hakkında bilinçlenmesini sağlayacaktır. Peki Bebeklerde Fıtık Problemi ne anlama gelmektedir?

Bebeklerde Fıtık Problemi Hakkında

Bebeklerde fıtık türlerinden daha sık görüleni kasık fıtığıdır. Kasık fıtığının pek çok nedeni bulunabilir. Anne karnında bebeklerde testisler gelişim sürecinde birçok aşamadan geçer. Testisler geliştikten sonra hamileliğin son 2 ayında torbalara iner. Bu işlem gerçekleştiğinde testislerin geçtiği kanallar normal şartlarda kapanması gerekir. Ancak kapanmadığı durumlarda bebeklerde fıtık oluşmaktadır. Dolayısıyla yeni doğmuş bebeklerde fıtık olması daha olasılıklıdır. Bebeklerde oluşan fıtık sonrasında bazı nedenlere bağlı olarak kısır gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bebeklerde fıtık ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur.

Bebeklerde Fıtık Tedavisi

Bebeklerde fıtık rahatsızlığının geçmesi için önemli olan erken teşhisidir. Dolayısıyla fıtık ne kadar erken tespit edilirse bu problem o kadar kolay bertaraf edilir. Bebeklerde fıtık ilk evrelerindeyse genellikle korse yardımı ve ilaç tedavisi ile bu problem giderilmektedir. Ancak fıtık ilerleme göstermiş ve ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa tedavi yöntemi olarak kullanabilecek tek yöntem fıtık ameliyatıdır.