• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerin ilk altı aylık dönemlerine kadar yaşadıkları en zor durum gaz sancısıdır. Anneler bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer konusunda sürekli araştırma içine girerler. Bebeklerde gaz sancısı, doğal yaşama ve atmosfere uyum sağlayamama kaynaklıdır. Korkutucu bir problem değildir ancak sıkıntı verici bir problemdir.

Bebeklerde Gaz Sancısının Sebepleri

Bebeklerde gaz sancısının en önemli sebebi, bebeğin hava yutmasıdır. Özellikle ağlama sırasında yutulan hava bebeğin henüz oluşma safhasında olan bağırsaklarında büyük boşluk yaratır. Bazı bebeklerde ise, gaz sancısının sebebi anne sütünden kaynaklı olmaktadır. Annenin asitli içecekler tüketmesi, bebekte gaz sancısının bir diğer sebebini oluşturur. Annelerin, bebeklerini gaz sancısından korumak için kendi gıdalarına ve içeceklerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısını Önlemenin Yöntemleri

Bebeklerdeki gaz sancısına tıp dilinde kolik denir. Gaz sancısını önlemek için bebeklere düzenli olarak masaj ve egzersiz yaptırılmalıdır. Sırt ve karın bölgesine uygulanacak yumuşak bir masaj, gaz sancısı için etkili bir yöntemdir. Bebeklerin gaz sancısını önlemek için badem yağı kullanmak doğru bir uygulama olmaktadır. Günde bir damla uygulanan badem yağı ile bebeklerdeki gaz sancısı sorunu büyük oranda önlenmektedir. Adaçayı ile bebeklerin ayak ve bacak bölümüne masaj yapmak, bebeklerdeki gaz sancısını giderecek kolay bir yöntemdir. Anne sütünde bulunan gazı önleyici bir diğer seçenek ise rezene çayıdır. Anneler bebeklerindeki gaz sancısına karşı rezene çayı içebilirler.