• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Geniz Akıntısı

  • 1 Star
    Loading...

Annelerin bebekleri ile ilgili sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından bir tanesini bebeklerde geniz akıntısı oluşturur. Öksürük, iştah kaybı, huzursuzluk, nefes alıp vermede zorlanma ve uykusuzluk gibi sıkıntıların varlığı ile kendini belli eden geniz akıntısı, ihmal edilmemesi gereken sorunlardandır. Hırıltılı nefes alıp verme gibi oluşumlar varsa mutlaka doktora müracaat edilmeli ve geniz akıntısının sebebi araştırılmalıdır.

Bebeklerde Oluşan Geniz Akıntısı İçin Uygulanacak Doğal Yöntemler

Bebeklerde oluşan geniz akıntısında şayet ateş yoksa evde uygulanacak bir takım doğal yöntemler bulunur. Ancak bebeğin ateşi 38 dereceyi geçerse mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir. Geniz akıntısını azaltmak için, bebeğin sıvı alımını arttırmak ve bol bol emzirmek gereklidir. Bebeğin bulunduğu ortamın sürekli havalandırılması ve çaydanlıkla buhar yapılması gerekmektedir.

Buhar makinesi çalıştırmak bebeğe zararlı bir işlemdir ve sağlıkçılar tarafından önerilmez. Bebeğin burun mukozasının nefes almasını kolaylaştıracak şekilde temizlenmesi gereklidir. Burun yüzeyinde oluşan mukozanın iç kısma itilmemesi, dışarı çıkartılması sağlanmalıdır. Bebeğin boğaz kısmını hafif derecede hazırlanmış nane yaprakları ve okaliptus ile ovmak, geniz akıntısına iyi gelecek doğal bir bileşendir.

Sağlık Kuruluşuna Müracaat

Bebeğinizin geniz akıntısı için uyguladığınız bu yöntemlere karşı öksürük, ateş, boğazda hırıltı ve balgam oluşması yaşadığınız takdirde mutlaka sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz. Çünkü geniz akıntısına önlem alınmadığında ileriki aşamalarda, astım, faranjit ve bronşit gibi sorunlara yol açabilecek belirtilerden biridir.