• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerde Görme Bozukluğu

  • 1 Star
    Loading...

Özellikle yeni doğum yapmış anneler, bebeklerinin sağlığı konusunda son derece evhamlı ve titiz olmaktadır. Bu nedenle bebeğin her ay düzenli olarak kontrol edilmesi ve herhangi bir rahatsızlık belirtisi gösterirse bu duruma mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıkların yaygın olanlarından biri, bebeklerde görme bozukluğu ile karşılaşılmasıdır. Bu yazıda bu sorunla ilgili çeşitli bilgilere sahip olacaksınız.

Bebeklerde Görme Bozukluğu Belirtileri

Anne karnındaki bir bebeğin görme işlevi, belirli bir aydan sonra oluşmaya başlar. Bu aşamada annenin beslenme şekli ve hayatının konfor durumu bebekte anne karnında ve sonradan oluşabilecek sorunları belirler. Göz de bunlardan birisidir. Yeni doğan bir bebek, renkleri tam olarak algılayamaz. Onun için sadece siyah,beyaz ve gri renkler vardır. Ayrıca gözleri tam olarak işlevini yerine getiremeyen bir vaziyettedir ve net olarak hiçbir şeyi ayırt edemez. Bu tarz olgular son derece normaldir. Tıpkı vücudun diğer organları gibi gözler de bebeğin gelişimiyle birlikte asıl işlevlerini yerine getirmeye başlayacaktır. Bebeğin görme bozukluğunu anlayabilmenin en basit yolu, bebeğin gözlerinde belirgin bir şekilde kayma oluşmasıdır. Eğer göz bebeklerini büyütüp kayma görünümü sergiliyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurun.

Bebeklerde Görme Bozukluğunun Tedavisi Nedir?

Bebeğinin göz problemi genetik de olabilir. Bu durumda olası bir tedavi durumu çok düşüktür. Bunun yanında genetik olmayan göz rahatsızlıklarında erken teşhis ve hastalığın sebebi tedavi şeklini değiştirmektedir. Örneğin, bir gözü diğerine göre daha kötü gören bir bebeğin 9-10 yaşına kadar mutlaka gözlük kullanması gerekmektedir.