• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir ?

bebeklerin altı nasıl temizlenir
  • 1 Star
    Loading...

Bebekler doğdukları zaman ciltleri oldukça hassastır. Bu sebeple bebeklerin yeni doğan zamanında ıslak mendil yerine ılık su ve pamukla bebeklerin altı temizlenmelidir. Islak mendillerdeki katkılar bebeklerde pişik ve diğer cilt erozyonlarına sebep olabilir. Bu sebeple yeni doğan döneminde kullanmaması önerilir.

Bebeğin altını gündüzleri en geç saatte bir değiştirmek gerekmektedir. Yeni doğan bebekler, bağırsak yollarının kısa oluşu, sindirim sistemi ve boşaltım sisteminin tam olarak gelişmemesi sebebiyle çok sık dışkılar. Bu sebeple sıklıkla bebeklerin altı değiştirilmelidir. Bebekler, yeni doğan döneminde pişiğe çok yatkın olup; pudra ve diğer pişik kremlerini çok zorda olmadığı sürece kullanmamak gerekir. Birçoğu içeriğinde petrol barındırdığından bebekler için oldukça zararlıdır.

3-6 ay dönemi

Yeni doğan dönemine göre ebeveynlerin işi daha kolaydır. Alt değiştirme ihtiyacı görece azalan bebeğin bu dönemde kabızlık problemleri baş gösterebilir. Bu tür durumlarda 5 günü geçmiyor ise telaşlanmamalı, alt değiştirme sırasında bebeğe zeytinyağı ile rahatlaması için uyarıcı olmadan masaj yapılmalıdır. Bebek bu dönemde hala çoğunlukla yatıyor olduğundan dışkılama süreci de daha sıvı ve sarı renktedir.

6-9 ay dönemi

Bu dönemde bebekler dikilmeye, oturmaya başlamıştır. Hareket eden bebekler daha rahat boşaltım yapacaktır. Ancak çoğu bebek günde üç veya iki kez dışkılama alışkanlığı geliştirir. Ek gıdaya 6. Ayda geçilmiş olduğunu farz edersek; ek gıdaya geçiş döneminde bebekte ishal ve kabızlıklar, ciltte kızarıklıklar, besinlerin yeni bir madde olması sebebiyle bebekte değişiklik yaratan durumlar söz konusu olabilir. Bu sebeple bebeklerin altı yine sık sık değiştirilmeye devam edilmeli, bebeğin dışkısının rengi, kıvamı devamlı olarak kontrol edilmelidir.

9-12 ay dönem

Çoğu bebek artık bu dönemde düzenli bir dışkılama sistemine girer. Gece sıklıkla idrara çıkan bebekler, bu aylarda eğer gece beslenmesi bitirilmişse altı kuru olarak uyanmaya yahut gece bir kez idrara çıkmaya başlayabilir. Bebeğiniz artık büyümekte ve gündüzleri bezini daha uzun süreler temiz tutmaktadır. Yine iki saati geçirmemek sağlıklı olandır. Besinlere yavaş yavaş izinler de çıkmaya başlamış olduğundan, ani ishal ve kabızlıklar görebilirsiniz. Bu dönemde artık ıslak mendiller hayatınızın neredeyse bütününe yayılacaktır. Oldukça fazla kullanmak zorunda kalacaksınız. Bebeklerin hijyenini tam anlamıyla sağlamak için mutlaka bebekleri günde bir kez yıkamaya çalışmalı, eğer böyle bir imkan bulunmuyorsa ılık su ile popo ve çevresi yıkanmalıdır.