• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerin Gözü Neden Çapaklanır?

  • 1 Star
    Loading...

Bebeklerde meydana gelen göz çapaklanması, en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Çapaklanma sorunları birçok belirti ile ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler ise; gözlerden akıntı gelmesi, kirpiklerin birbirine yapışması, göz kapağı şişmesi ve gözde kızarıklık gibi belirtilerini gösterir. Bebeklerin gözü neden çapaklanır? Sorusu ebeveynler tarafından oldukça merak edilmektedir. Bu sorunlar genellikle alerjik gibi durumlardan, göz nezlesi, gözyaşı tıkanıklığı ve göz iltihabı gibi sağlık sorunlarından dolayı oluşabilmektedir. Birden çok nedeni olmasından dolayı doktora başvurulması, doğru tedavi için önemli olacaktır. Bu sayede doktorunuzun yapacağı muayene sonucunda göz çapaklanmasına neden olan etkenler anlaşılacak ve nedenine göre tedavi yöntemi önerilecektir.

Bebeklerde Göz Çapağı Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizde sürekli olarak göz çapağı gibi sorunlar oluşuyorsa, mutlaka doktora danışılmalı ve doktorun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Aynı zamanda gün içerisinde sık sık çapak meydana geliyorsa pamuklu bir bez yardımı ile nazik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayrıca gözyaşı kanallarında herhangi bir tıkanıklık ya da sorun varsa, masaj yapmak son derecede faydalı olacaktır. Gün içerisinde nazik hareketler ile bebeğin gözlerine masaj yapabilirsiniz.

Anne sütü bebekler için doğal antibiyotiktir. Doktorunuza danıştıktan sonra sütünüzü parmağınıza bir kaç damla damlatarak bebeğinizin göz çevresine yavaşça sürebilirsiniz. Ancak doktorun önermediği hiçbir yöntem uygulanmamalı ve bu konuda bilinçli olunmalıdır. Doktorunuz bebeğiniz için en uygun olan reçeteyi hazırlayacaktır.