• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerin Pişik Olmasının Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Narin ve hassas vücutlara sahip olan bebekler çoğu durumdan kolayca etkilenebilirler. Bebeklerin vücutları her türlü bakteri, mikrop için açık bir hedeftir. Bebeklerde çok sık görülen durumlardan bir tanesi pişik olma durumudur. Peki, bebeklerin pişik olmasının sebepleri nelerdir? Birçok nedene bağlı olarak pişik olan bebekler, bu durumu çok sık yaşarlar. Pişik bir çeşit sürtme anlamına gelir ve oldukça acı çektiren bir durumdur. Annelerin pişik sorununa karşı alması gereken önlemler, yapmaması gereken davranışlar bulunur. Her annenin bunlara dikkat etmesi ve gerekli önlemleri alarak bebeklerini korumaları gerekir.

Bebekler Neden Pişik Olurlar?

Bebeklerin pişik olmasının sebeplerinin başında giydirilen kıyafetler gelir. Çok kalın ve çok sıkı olan kıyafetler, bebeklerin pişik olmasına neden olur. Bebeklerin vücudunu tahriş edecek bebek bezleri ve kalın olan kıyafetler kullanılmamalı bunun yerine daha rahat ürünler kullanılmalıdır. Bebekler banyo yaptırılırken yumuşak şampuanlar kullanılmalıdır ve sert ürünlerle vücutlarına zarar vermemek gerekir. Çok aşırı hareket eden bebeklerde pişik sorunu yaşanır, bu sorunun yaşanmaması için bebeklerin fazla hareket etmemesi ve sıcak olan günlerde yürütülmemesi gerekir.

Bebeklerde Oluşan Pişik Nasıl Geçer?

Bebek pudraları pişikler için en etkili olan ve en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Bebeğin vücudunda pişik olan kısımlar rahat bırakılmalı, herhangi bir şey ile kapatılmamalıdır. Havasız kalan cilt pişik olacağı için hava alması gerekir, bebeklerin pişik olan yerleri hava almalıdır. Bebeklerin vücutları kirli kalmamalı, sürekli temizlenmeli ve ıslak bırakılmamalıdır. Zararlı olmayan nemlendiriciler, bebeklerde pişik olan yerlere sürülür ve kuruması beklenir. Bu şekilde nem kazanan vücut pişiğe karşı önlem almış olur.