• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebeklerin Saç Dökülmesinin Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Bebeklik dönemlerinde bebeklerde görülen gelişmelerden bir tanesi olarak bilinen saç dökülmesi çoğu annenin endişenlemesine neden olur. Bebeklerin saç dökülmesinin sebepleri pek çok etkiye bağlanmakla birlikte bebeğin yastığında görülen saçlar endişe edilecek bir durum değildir.

0-6 Aylık Bebekte Saç Dökülmesi

Bebeklerin doğum anından itibaren 6 aylık döneme kadar saç dökmesi yaptığı görülür. Bu durum kafa yapısının gelişmeye devam etmesinden ve saç yapısının da değişmesinden kaynaklanmakla birlikte bebeklerin arka kısımlarında bölge olarak dökülme var ise yatış pozisyonundan kaynaklıdır. Bu ve bunun gibi durumlarda endişe edecek bir durum ortaya çıkmamakla beraber bebeklerin saç dökülmesinin nedeni yeniden yapılanma olarak bilinir.

Bebeklerde Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Bebeklerse meydana gelen saç dökülmesine neden olabilecek ve rahatsızlık olarak adlandırılabilecek olan diğer nedenler arasında saç kıran olarak bilinen alopesi areata da bulunur. Bununla beraber trikotilomani, uyku pozisyonu, stres, ateş ve hormonal değişiklikler, kötü beslenme, endokrin sorunları da bebekte saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bebeklerin kötü beslenmesi ve bu beslenme alışkanlığının ileriki yaşlarda da devam etmesi saç dökülmesinin devam etmesine neden olur. Daha sonrasında yeni saç çıkmamaya ve erişkin bir birey haline geldiğinde kellik görülmesine sebebiyet vermektedir. Bebeklerde meydana gelmiş olan saç dökülmesi pek çok etkene bağlanmakla birlikte genellikle hormonal değişimlerden kaynaklı olarak bu durum oluşmaktadır.