• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çalışan Anne ve Suçluluk Duygusu

çalışan anne
  • 1 Star
    Loading...

Çalışan Anne ve Suçluluk Duygusu

Çalışan annelerin en büyük sorunu haline gelen duydukları suçluluk duygusu çalışan her annede gözlemleyebileceğimiz bir olgudur. Çalışarak çocuklarını evde tek bırakmak zorunda kalan anneler bundan büyük ölçüde suçluluk duyarlar. Evde yalnız kalmanın çocuklarında oluşturabilecek kısa ve uzun vadeli etkileri konusunda çalışan anneler endişe duymaktadırlar. Çalışan annelerin bu konuda duydukları endişenin sebebi çocuklarının gelecekte gelişimini etkileyebileceğinin korkusunu taşımalarıdır.
Yaşanılan bu yoğun suçluluk duygusu sonucu anneler eve döndüklerinde çocuklarını şımartmanın, onların her istediğini yapmanın doğru olduğu düşüncesine kapılırlar. Çocukların annesiz geçirdikleri zamanda duydukları anne figürü eksikliğini bu şekilde telafi etmeye çalışmaları annelerin yaptığı başlıca hatalardandır. Oysaki gün boyu anne eksikliği yaşayan çocukların aslında annelerinin sevgi ve şefkatine muhtaç olurlar. Bu doğrultuda annelerin yapacağı en doğru davranış çocuklarına mümkün olduğunu ilgi, sevgi ve şefkat göstermeleridir.
Suçluluk aniden gelen bir histir. Kendimizi suçlu hissettiğimiz an sorgulamamız gereken bu suçluluk duygusunun asıl nedeni nedir? Çözüm yollarının başarıya ulaşabilmesi için önce sorunu saptamalıyız.

Çalışan Kadın Olmak

Kadınların sahip oldukları yükü iki katına çıkaran çalışmak kadınların kadın olmakla birlikte sahip oldukları sorumluluklara yeni sorumluluk eklemektedir. Evin düzeninden sorumlu kadın, çocuktan sorumlu kadın, iyi bir eş olmaya çalışmakla sorumlu kadın, iyi bir iş kadını olmaya çalışan kadın aslında hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Bu kadar sorumluluk bazen kadınları fazla bunaltarak ciddi psikolojik sorunlara davetiye çıkartabilmektedir. Çalışan anne olmak zordur.

Çalışma hayatı kadınlar için doğru programlandığı takdirde olumlu bir tutumdur. Çalışarak bir bireye, bir kuruma veya kendisine fayda sağlaması, üretken olması bireyin ruh durumunu olumlu etkiler. Bunun aksine bu girişimler doğru tutarda yapılmayıp aşırıya kaçılırsa kişiye faydadan çok zarar getirebilmektedir.

Çalışan Anne Olmak

Bir çocuğun bakımını üstlenmek oldukça zordur. Hele ki çalışan bir kadının hem iş hayatının ağırlığını hem çocuğun bakımını üstlenmesi bu durumu daha da zorlaştırmaktadır. Bu duygularla başa çıkmaya çalışırken annelerde oluşan duygu panik ve suçluluk duygusudur. Çalışarak harcadıkları zamanı çocuklarıyla harcayamadıkları için hissettikleri duygu annelere bazen ağır gelebilmektedir. Bu durumlar suçluluk duygusunun en yoğun yaşandığı durumlardır.

Suçluluk Duygusu Yaşayan Anneler Ne Yapmalı?

Anne işte olduğu esnada çocuğu aile bireylerinden birine veya güvenilir bir bakıcıya bırakılması, annenin çalışma ortamında yaşadığı stresi önemli ölçüde azaltacaktır.
Çalışırken çocuklarıyla vakit geçiremeyip kaçırdıkları zamanı eve döndüklerinde iyi bir şekilde telafi etmelidirler. Eğer çocuk bebeklik döneminin ilk evrelerinde ise, çocukla olabildiğince temas halinde bulunarak çocuğa sevgi ve şefkat aktarılmalıdır. Bu hem anne hem çocuk açısından huzur ve dinginliğe yol açacaktır. Eğer çocuk yaş itibariyle daha büyükse, anne onula muhabbet edebilir, yaşına uygun oyunlar oynayabilir, varsa sorunlarına duyarlı bir yaklaşım sergileyebilir. Bu durum çocuğuna faydalı olan anneye olumlu duygular hissetmesi için yardımcı olacaktır.

Çalışma süresince yorulan annenin hem fiziki hem ruhsal açıdan dinlenmesi oldukça önemlidir.

Çocuğu fazla ihmal ettiği düşüncesiyle çocuğun her istediğini yapmak veya yapmasına izin vermek doğru bir davranış olmayacaktır. Çocuğun durması gereken sınırları belirleyen yine anne olmalıdır. Çocuk kurallara uymayıp yanlış bir davranış sergilediğinde uyarılmalıdır.