• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuk Eğitiminde 5 Yöntem

Çocuk Eğitimi
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk Eğitiminde 5 Yöntem

Çocuk eğitimi günümüzde fazla önemsenmemektedir. Çocuk eğitiminde 5 yöntem, bir aile için çok önemlidir. Çocuk eğitimi geleceğimizin şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Anne ve baba tutumu bu konuda önemli olmaktadır.

Çocuk Eğitimi Hangi Yaş İle Başlar?

Çocuklar dünyaya geldiği andan itibaren öğrenmeye açıktırlar. Çocuklar ilk önce emeklemeyi ardından yürümeyi öğrenirler.1-2 yaş arasında çocukların birçoğu yürümeyi öğrenmiş olurlar. Bebek bu dönemde tek başına oyun oynayabilir isteği olmadığı taktirde mızmızlanma ve sinirlenme aşamasına geçebilir. Her istediğini elde etme amacına girişimini başlatır.

Çocuk İlgisi

Çocuklar her zaman ilgi istemektedirler. Amerikalı bir profesörün verdiği bilgiye göre Amerika Birleşik Devletlerin’de yapılan bir değerlendirmeye göre babanın çocuğunu günde görme süresi 7 saniye olarak bulunmuştur. Çocuklara güzel bir eğitim verebilmek için onlarla ilgilenmek onun eğitimi için en iyisi olacaktır.

Güzel Dil

Çocuklardaki beyin sistemindeki yani ön beyin de ki bilinçli düşünme ve kontrol mekanizma henüz gelişmemiştir bu yüzden çocuklar verdiğin kararların ve yaptığı işlerin farkında değildir. Hatalı olduğu durumlarda onları güzel bir dil ile uyarılmalı, doğru bir davranış sergilediğinde onu ödüllendirmek çocuk eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Sorumluluk Sahibi Yapmak

Toplumumuzda gençler 20 yaşına geldiğinde bir sorumlulukla karşı karşıya kaldığında onu yapamamaktadır. Bunun sebebi çocukların küçük yaşta iken sorumluluk verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Çocuklarda sorumluluk bilincini ebeveynler tarafından sağlanması gerekmektedir.

Hoşgörü Kazandırma

Hoşgörü ve sevgi duyguları çocuk eğitiminde en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Çocuklarda hoşgörü ve sevgi kavramlarını aşıladığımız da toplumda daha duyarlı bir birey haline gelmesi mümkün olacaktır.

Seviye Farkını Ortadan Kaldırma

Çocukların ruh dünyaları masallar diyarında gibi hissetmektedirler. Ebeveynler çocuk eğitiminde çocukların seviyelerine indikleri taktirde bütün bu yöntemlerde başarılı olacaktır. Onların dünyasına ve onlarla aynı seviyede olmak onlar için her zaman daha iyi olacaktır.

Ebeveynler bu konularda oldukça bilinçsiz davranmaktadır. Günümüzde artık bir çok çocuk bilgisayar ve telefon ile oynamaktadır. Bu da çocuk eğitimi ve gelişimini olumsuz etkilemektedir. Sabırlı bir şekilde çocuklara gerekli eğitimi vermemiz tüm dünya için iyi bir gelecek hazırlayacaktır. Bunların bilincinde olabilmeyi başarmış her anne ve baba toplumda çok iyi bir görev yapmaktadırlar.