• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Depresyona İyi Gelen Besinler

Depresyon
  • 1 Star
    Loading...

Depresyona İyi Gelen Besinler

Birçok insan zaman zaman depresif zamanlar geçirir. Üniversite sınavını kazanamamak, iş bulamamak, romantik bir ilişkinin sonlanması, doğum sonrası kilo alımları, mevsimsel değişiklikler veya sevilen birisinin ölmesi gibi durumlar çoğumuzda depresif bir has yaratabilir.

Yaratılan bu his ile birlikte gelen üzüntü zaman zaman ağlama nöbetlerine de dönüşebilir. Bir insanın hayatını önemli derecede etkileyebilecek olan bu olağandışı keder duygularını hafife almamak gerekir.

İş hayatındaki performansı ileri seviyede etkileyecek bir faktör olmakla birlikte insanların iş zekalarını kendi içlerinde sorgulamalarına kadar inebilir ve karar vermesi gereken önemli işlerde karar verebilme becerilerini olumsuz etkileyebilir. Kısacası depresif olma durumu insanlarda yetersizlik hissi yaratabilir. Bütün bunların yanı sıra depresyon aynı zamanda yeme-içme bozukluklarına, uyku düzensizliklerine de neden olabilir.

Omega 3;

İnsana vücudunda üretilemeyen omega 3 dışarıdan ek besinlerle elde edilmelidir. Bir çeşit yağ asidi veya balık yağı diyebileceğimiz omega 3 birçok konuda fayda sağlamaktadır. Küçüklüğümüzden beri gelişimimizi daha iyi tamamlamamız için verilen balık yağlarının sebebi de bunlardır. Balık besininde de bulunan omega 3 az öncede belirtildiği gibi gelişim açısından ve sadece bununla kalmayarak ruhsal sağlık açısından da çok faydalı bulunur.

Omega 3 yaşanılan depresyonun hafiflemesinde büyük rol oynar. Özellikle somon ve ton balığı gibi soğuk deniz balıkları bünyesinde omega 3 yağ asitlerini fazlasıyla bulundurduğu için depresyon belirtilerini hafifletmek isteyen bireyler tercih edebilirler.

B Vitamini;

Depresyona iyi gelen besinler sinir sistemi ve sindirim sisteminde oldukça etkilidir. Özellikle beyin ve zihin sağlığı, hafıza ve konsantrasyonda da önemlidir. Sindirim sisteminde de alınan besinlerin emiliminlerinde de ve sindirimin diğer kademelerinde de destek olurlar. Bütün bunlardan yola çıkarak B vitaminlerinin strese karşı etki olduğunu da söylemek mümkündür. Ayrıca depresyon tedavisi için xanax kullanılabilir.

B vitamini eksikliğinde en başta stres olmak üzere bundan kaynaklanan depresyon ve birçok fiziki hastalık görülebilmektedir. Fiziki hastalıkların yanısıra zihinsel yorgunluklara sebep olan durumlarda B vitamini yorgunluğu giderici etkiyide göstermektedir. B vitamini içeren

yiyeceklere örnek olarak tahıl, domates, baklagil, tavuk, bal, muz, elma, safran, sarı kantaron,  alabalık ve  brokoli gibi bir kısım sebzeleri gösterebiliriz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.