• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Kontrol Hapı Zararlı mı?

 • 1 Star
  Loading...

Gebeliğin istenmediği durumlarda önlem alma amacıyla kullanılan bir yöntem olan gebeliği önleyici haplar kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Doğum kontrol haplarının doktor kontrolünde ve doğru kullanıldığı takdirde %99 oranında gebeliği önlediği doktorlar tarafından belirtilmektedir. Doğum kontrol hapları istenilen süre içerisinde geçici olarak doğum kontrolü sağlamaktadır. Doğum kontrol hapı zararlı mı sorusu son yıllarda oldukça fazla tartışılmaktadır. Bu konuda uzmanlar zararlı olduğunu ve kesinlikle kullanılmaması gerektiğini savunanlar ve doğru kullanıldığında hiçbir zararı olmadığını savunanlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğum Kontrol Haplarının Muhtemel Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapları bazı durumlarda bazı yan etkiler oluşturabilmektedir.

 1. Mide bulantısı ve kusma,
 2. Duygusal olarak hassaslaşma,
 3. İlk üç ayda arada adet kanamaları,
 4. Kilo artışı.

Doğum kontrol haplarının sebep olduğu düşünülen zararları ise şunlardır:

 1. Nadir olarak görülmekle birlikte karaciğer kanserine yol açmaktadır.
 2. Kanın pıhtılaşmasına sebep olabilmektedir.
 3. Migreni olanlarda migren kaynaklı baş ağrılarını artırmaktadır.
 4. Rahim ağzı kanseri oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır?

Doğum kontrol hapı zararlı mı sorusu tartışılmakta olsa da günümüzde hâlâ en çok kullanılan gebelik önleyici yöntemlerden biri doğum kontrol haplarıdır. Ancak doğum kontrol hapları mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doğum kontrol haplarının kullanımına âdetin ilk gününde başlanmalı ve 21 gün ara verilmeksizin devam edilmelidir. 21 gün kullanımın ardından ara verilmelidir. Bu verilen arada âdet dönemi gerçekleşmektedir. Yedi günlük ara tamamlandıktan sonra sekizinci gün aynı şekilde doğum kontrol hapı kullanımına başlanmalıdır.