• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ebeveyne Bağımlı Yetişen Çocuk

Ebeveyne Bağımlı Yetişen Çocuk
  • 1 Star
    Loading...

Çocuklarınızı Kendinize Bağımlı Yetiştirmeyin

Ebeveyne bağımlı yetişen çocuk, ileri ki zamanlarda sizin için problem yaratabilir. 9 ay boyunca karnında taşıdığı çocuğuyla yakın ilişki kurmanın yolunun emzirmekten geçtiğini düşünen anneler, çocukları doğduktan sonra uzun bir süre çocuğu emzirmeye devam ederler. Bu durum çocukların anneye bağlanmasında önemli bir etkendir. Uzmanlara göre yaşamın ilk 2 yılında çocuğun anne sütüyle beslenmesinin fiziksel gelişimi açısından önemli bir yeri vardır. Annelere göre bu emzirme süreci çocuk ile annenin karşılıklı sevgi ihtiyaçlarını gidermenin tek yolu olarak algılanabilmektedir.

Ebeveyne Bağımlı Yetişen Çocuk

Her ebeveyn çocuklarını dış dünyadan gelen kötülüklere karşı koruma eğilimindedir. Bu doğrultuda yaptığı davranışlar bazen doğru bazen yanlış olabilmektedir. Çocuk belli bir zamandan sonra kendine bir kimlik oluşturmalı, bir birey haline gelmelidir. Ebeveynler çocuklarına karşı bazı davranışlarında bu duruma ket vurabilirler. Çocuğunun her davranışını kontrol etmek isteyen ebeveynler, çocuklarının yaşamlarını yönlendirme girişimlerinde bulunabilirler. Çocuğun ne yiyeceğine, ne giyeceğini, kimlerle arkadaşlık edeceğine, hangi meslek sahibi olacağına ve bunun gibi birçok duruma müdahalede bulunmaya çalışan ebeveynlerin çocukları ebeveyne bağımlı bir kimlik geliştireceklerdir. Bunun sonucunda zorluklarla tek başına mücadele edemeyen, özgüvensiz, zayıf benlik yapısı oluşturmuştur bir çocuk yetişmiş olacaktır. Sürekli sorunlarını ebeveynlerinin çözmesine alışkın olan çocuk, bir sorunla karşılaştığında yanında hep ebeveynini arayacaktır ve bulamadığı zaman hem büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak bu da durum için beslediği kaygıyı daha da arttıracaktır. Bunun sonucunda da kendi sorunlarını kendisi çözemeyen bir birey haline gelecektir. Okul çağına gelmiş ebeveyne bağlı çocuk okula gitmeyi reddedecek, aileden ayrılmanın çok kötü bir şey olduğunu bilincini geliştirerek ebeveynlerden ayrılmada sorun yaşayacaktır.

Bağımlılık Nasıl Aşılır?

Çocukların 1. yaşı içinde anneyle temas halinde olmayı en çok arzuladıkları dönemdir. 2 yaşına gelen çocuk anneden yavaş yavaş ayrılmaya başlar ve 3 yaşına geldiğini artık tamamen özgür bir birey olur. Bu durum çocuğun benlik yapısı açısından çok önemlidir. Eğer çocuk ebeveynlerden, özellikle anneden hala ayrılamıyorsa burada bir sorun var demektir. Çocuğa sorumluk verilerek bireyselleşmesine yardımcı olunabilir. Ayrıca çocuğun kendi yaş gruplarıyla aktivitede bulunmasını sağlamak, çocuğun ebeveyne olan bağlılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Çocuk Eğitimi

Anne ve Babalara Tavsiyeler

Çocuklarının tek başlarına işler yapmasını destekleyin. Bunun sonucunda bir şeyi kendi başına başarmış çocuğun kendine olan özgüveni gelişecektir.
Çocuğunuzun yeni insanlarla tanışmasını, iletişime geçmesine müsaade edin. Bu durum bağımlı yetişen çocuğun aksine ürkek, çekingen yapıda olmasını engelleyerek girişken bir birey haline gelmesine katkıda bulunacaktır.

Gerek okul yaşamında, gerekse özel yaşamlarında içe kapanık bir durum sergilerler. Çocuklarımıza fayda sağlamak isterken sergilediğimiz davranışlar çocukları bağımlı bir hale getirebilir. Bu unsura dikkat edilmesi gerekmektedir.