• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Emdirme Döneminde Kalsiyumun Önemi

  • 1 Star
    Loading...

Emzirme yenidoğan bebeklerin beslenme biçimine verilen isimdir. Emzirme ile bebek ihtiyacı olan maddeleri annesinin sütü aracılığıyla alır. Emzirme döneminde gün boyunca çocuk yaklaşık olarak 10 kez 2 dakikalık periyotlarla emzirilir. Yenidoğanın bedeni büyümek ve gelişmek için bu döngüye ihtiyaç duyar. Bu emzirme periyodu 2 yaşına kadar azalarak devam eder. Emzirme ile birlikte bebek vücudunda ihtiyaç duyduğu kalsiyum, magnezyum, demir, çinko gibi maddeleri alır. Ancak emdirme döneminde kalsiyumun önemi daha kritik bir tablo ortaya koyar.

Kalsiyum ve Beden Sağlığı

Yenidoğan büyüyerek gelişim dönemleri içindeki görevlerini tamamlamaya doğru yol alır. Bebeğin bedeninin büyümesinin asıl göstergesi iskelet sisteminin gelişimidir. Bebeğin kemikleri doğum sonrası kıkırdak biçimindedir. Bu kıkırdak yapılar kalsiyum minerali ile sağlamlaşır ve yetişkin iskelet sistemini almak üzere yol alır. Kalsiyum minerali eksikliği yaşanması kemik gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Kemik gelişiminin olumsuz olması ise çocuğun gelişimini ciddi bir biçimde sekteye uğratır. Yürüme, koşma, emekleme, tırmanma gibi yetenekler akranlarına göre daha yavaş hatta kötü bir gelişim gösterebilir. Kalsiyum için bir başka önemli gelişim bölgesi dişlerin gelişimidir. Dişler yaklaşık olarak olarak 6 ile 8 aylar arası gelişmeye başlar. Bu gelişimin sağlıklı olması kalsiyumun yeterli olmasını gerektirir.

Annelerin Yapması Gerekenler

Anneler bu dönemde emzirme periyotlarına dikkat etmeli ve çocuğun gereksinimleri ile zaman ayarlanmasını iyi oranlamalıdır. Anne de kalsiyum kaynaklarını elde edebileceği besin maddelerine yönelerek sütünde yeterli miktarda kalsiyum bulundurmaya çalışmalıdır.