• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Erken Hamilelik Nedir

Erken Hamilelik Nedir
  • 1 Star
    Loading...

ERKEN HAMİLELİK NEDİR ?

Hamile kaldığınızı sadece gebelik testi yaparak anlaşılmaz bundan ziyade birtakım belirtileri mevcuttur. Gebelikte erken dediğimiz olay ; Kasıkta ağrı ve akıntı gelmesiyle bu süreç 1 ile 4 hafta içerisinde gerçekleşir. Adet gecikmesinin görülmesi ise 4.hafta dan itibaren görülür.

Yorgunluğun 4. Ve 5.hafta içerisinde artması. Mide bulantılarının 4. ve 6. haftalarında sık sık görülmesi. Mide ve göğüs çevresinde görülen baskın ağrıların ortaya çıkması. Sık sık tuvalet ihtiyacının artması. Yolculuk esnasında kısa veya uzun farketmeksizin yol tutması.

Ruh halinde görülen birtakım psikolojik değişimler. Vücutta görülen ısının değişkenlik göstererek yükselmesi. 8.hafta içerisine girildikten sonra yüksek tansiyon gibi şikayetlerin görülmesi. Kalpte hissedilen ritmlerin hızlanması olayının gerçekleşmesi. Vücudun değişik yerlerinde oluşan aknelerin görülmesi ve kilo oranında ki artışın görülmesi de erken gebelik dediğimiz sürecin boyutlanmasıdır.

Erken Hamilelik Nedir

Gebe kalındıktan sonra döllenmiş yumurtanın rahimde yerini bulması bazı semptomların görülmesi neden olur. Bu olay , erken gebeliğin belirtilerinden yani akıntı semptomlarının görülmesidir.
Daha sonraki aşamalarda , vücutta birtakım kilo artışları görülür. Göğüslerde 1 ile 3 kilogram arasında , Uterus 1 litre , plasenta 1 ile 1.5 kilogram arasında , amniyon sıvısı 1 litre , kan ve sıvı hacmi 5 ile 7 kilogram arasında , vücuttaki yağlanma da ise 2 ile 4 kilogram arasında değişkenlikler meydana gelir. Yani anne adaylarımız bir gebelik sürecinde ortalama olarak 15 ile 20 kilogram arasında bir artış gözlemlenir.

Bazı gebeliklerde ise başlangıçta hızla kilo kaybı ortaya çıkar. Bu kilo kaybının nedeni ise oluşan iştahsızlıkta daha az yemek yemesi ve her zamankinden daha fazla enerji gereksinim olmasıyla birlikte salınımı gerçekleştirilen hormanların kilo kaybına neden olmasıdır.

Vücutta bel ve karın bölgesinde rahimin gelişerek büyümesiyle yükünün artmasıyla daha fazla ağırlık binmesine neden olacaktır. Dolayısıyla bu durum bel ağrılarının görülmesine ve giderek şiddetlenmesine yol açacaktır.

Vücuttaki hormonel seviyelerin değişimiyle ve bir anda yüksek seviyelere çıkmasını göz önünde bulunduracak olursak gebelikte bu durum ani bayılmalara neden olacaktır.
Anne adaylarının, gebelik başlangıcındaki salınımı gerçekleştirilen hormonların neden olduğu bir diğer durumda görülen psikolojik olarak değişimlerdir. Bu değişimlerin getirdiği durum ise aşırı duygusallık hissinin ortaya çıkmasıdır.