• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Psikolojisi

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik süreci anne için oldukça karmaşık bir ruh hali olabiliyor. Anne için hem psikolojik hem de fiziksel değişimlerin yaşandığı bu dönemde anne adayları çocukları doğmadan duygusunu hissetmeye başlayarak, bebek ile arasında duygusal bir ağ geliştirir. Bu nedenle anne adayları bebekleri dünyaya gelmeden duygusal anlamda çeşitli değişimlerin etkisi altında kalır. Bu sürece birde fiziksel değişim eklenerek kaygılı bir döneme adım atılmış olur. Gebelik psikoloji oldukça değişken bir durumdur. Anne bir yandan çok mutlu iken, çok kısa sürede duygu değişimi yaşayarak sebepsiz ağlamaya başlayabilir.

Kaygı Ve Endişe En Büyük Etken

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren mutlu bir sürece girdikleri gibi aynı zamanda onlar için oldukça kaygılı bir döneme de girilmiş olunur. Hamileliğin nasıl geçeceği, bebeğin sağlık durumu, fiziksel değişimler sürekli anne adaylarının beynini meşgul eden detaylardır. Tüm bu gel git detaylar yaşadıkları kaygı ve endişeler psikolojileri üzerinde büyük etki oluşturur.

Baba Adayları En Büyük Destekçiler

Bu dönemde en büyük destek kaynağı baba adaylarıdır. Dünyaya gelecek bebekleri için yapılan hazırlıkta anneye güç katan ve psikolojik olarak katkı sağlayan etken babanın tüm olayda yapıcı olan tavırlarıdır. Anne adayına verdikleri güven ile birlikte, anne için belirsiz gibi görünen bu uzun süreç daha öngörülebilir hale gelerek psikolojik açıdan destek oluşturur.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.