• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Ayak Uyuşması Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Gebelik döneminde tüm bayanlar vücut yapılarında bir takım değişikliğe uğrarlar. Bu hormonların değişimiyle bağlantılı olan bir durumdur. Doktorlar tüm değişimlerin sebebini, hormonsal değişimlere ve vücut metabolizmasının farklı çalışmasına bağlarken, gebelikte ayak uyuşması sebepleri konusunda farklı görüşler bildirmektedir.

Kan Değerlerinin Düşmesi

Hamile kadınların en büyük sorunu, ayak uyuşmasını çok fazla yaşamalarıdır. Ayak uyuşmalarının en büyük sebebi, kan değerlerinin düşmesidir. Hemoglobin seviyesinin referans değerlerinin altında veya üstünde oluşu hamilelerde ayak uyuşmasına sebep olur. Kan içinde bulunan magnezyum, çinko ve albümin gibi değerler, hamileliğin etkisiyle düşük ya da yüksek olmaktadır. Bu değerler bebeğin anne karnındaki gelişimiyle ilgili olmaktadır. Anne kanında bulunan bu değerler bebeğin büyümesini sağladığından, anneye yeterli gelmemeye başlar. Bu durum yalnızca ayak uyuşmasına değil, yorgunluğa ve unutkanlığa da sebep olmaktadır.

Kronik Hastalıkların Etkisi

Gebelerin ayak uyuşma sorunu yaşamalarındaki bir diğer sebep ise kronik hastalıklar oluşturmaktadır. Gebelik döneminde ortaya çıkan, gebelik şekeri denilen diyabet hastalığı da ayakların uyuşmasına sebep olur. Varis, tansiyon ve damar sertliği de bu sorunlara yol açabilir. Sağlık kurumları gebelik döneminde yaşanan ve ayak uyuşmasına sebep olan kan değeri düşüklüğü ve yüksekliğine tedavi vermekte, diğer rahatsızlıklar için ise farklı tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Anne karnında büyüyen bebek, anne için gerekli olan mineralleri kullandığından, annenin ayaklarının uyuşmasına ve huzursuz sendromlar yaşamasına sebep olmaktadır.