• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte İçmemeniz Gereken İçecekler

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik dönemi bir kadın için hayatının en hassas dönemlerinden bir tanesi olup gebelik süreci boyunca anne adayının yiyip içtiklerine özen göstermesi gerekir. Annenin beslenme şekli ve içtikleri direk bebeğe geçtiği için gelişim açısından önemli bir parça olan besin tüketimi doktor kontrolünde ve sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır. Gebelikte içmemeniz gereken içecekler listesinden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Kahve

Kafein anne adayının hamilelik sürecinde bebeğe zarar verebilecek materyallerden bir tanesidir. Bu nedenle kahve tüketiminin bu süreç içerisinde en aza indirilmesi gerekir. Gebelikten önce kahve alışkanlığı olan anne adayının kafeinsiz kahvelerden tüketebilmesi mümkün olurken bu tüketimin de doktor kontrolünde sınırlı bir şekilde yapılması gerekecektir. Kafein alımı bebeğin gelişimi açısından olumsuz etki yapabilecek özellik taşır.

Bitki Çayı

Bitki çayları genellikle rahatlatıcı ve faydaları ile bilinen çaylar arasında yer alır ve günlük hayatta pek çok kişi tarafından tüketilir. Ancak hamilelik döneminde anne adayının vücudunda salgılanmakta olan pek çok enzim ile etkileşime giren bitki çaylarının bu dönemde dikkatli bir şekilde tüketiminin yapılması gerekecektir. Hazır poşet çay halinde satılan bitki çaylarından kesinlikle uzak durulması gerekirken doktor tavsiyesi ile beraber verilmiş olan çayın direk aktardan alınarak süzülmesi gerekir. Bitkinin özü ile yapılacak olan çayın günlük kısıtlamalar halinde tüketimi anne adayı için yeterli bir tüketim olacaktır.