• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Karıncalanma Hissi Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Karıncalanmanın nedeni sinir sistemine uygulanan basıdır. Hamilelikte de yaşanabilen bu durum anne adaylarını korkutabiliyor. Genellikle hamilelikte karpal tünel sendromu denilen bilek uyuşmaları görülmektedir. Ağrı ve sızlamayı da andıran bu durum daha çok başparmak, orta parmak ve yüzük parmağında meydana gelir. Gebelikte karıncalanma hissi sebepleri genellikle basınçtır.

 

Rahmin Büyümesi Ana Neden

Gebelikle karıncalanma anne adaylarını korkutmamalıdır. Çünkü bedenin değişmesinden kaynaklanan bu durumun temelinde rahmin büyümesi yatmaktadır. Rahmin büyümesi bacaklara giden sinirlerin bası altında kalmasına neden olur. Bu da bacak ve parmaklarda uyuşmalar meydana getirir. Bu durum ellerde de uyuşmalar meydana getirebileceğinden, yine doğal olarak ateller ile önlem alınabilir. Hamilelerde eğer anksiyete var ise bu karıncalanmalar beraberinde derin derin solumaları ve endişe halini de getirecektir. Anne adayının bu durumda doktorundan destek alması gerekir.

Ellerini Verimli Kullanamayabilirler

Hamileler sürekli olarak ellerindeki herhangi bir şeyi yere düşürebilirler. Bunun karıncalanmadan ve hissizlikten ileri geldiği bilinir. Yani kuvvet kaybı ile herhangi bir bağlantısı bulunmaz. Gece uykudan uyanmalara neden olan el ve ayaklardaki uyuşukluklar da yine hamile kadınlara rahatsızlık verir. Magnezyum preparatarı bu uyuşmaları azaltmak için gebelerde kullanılır. Ayrıca yine sinirleri uyaran B vitamini, krem ve pomatlar da kullanılabilir. Genellikle uyuşukluk sorunu hamileliğin sonlanması ile birlikte bitecektir. Devam etmesi halinde yeniden bir uzmana görünmekte fayda vardır.