• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Nefes Darlığı Sebepleri

  • 1 Star
    Loading...

Gebelik durumu bir kadının yaşayabileceği en özel ve önemli durumlardan biridir. Ancak özel ve güzel olmasının yanı sıra birtakım handikapları da beraberinde getirebilir. Yan etkileri olarak adlandırılabilecek bu durumları her gebe yaşamaz. Ancak yaşandığı takdirde de gebenin korkmaması gerekir. Çünkü bu oldukça normal bir durumdur. Bu açıdan bu olumsuzlukları yaşayacak olan gebelerin korkmadan doktora başvurmaları yeterli olur. Gebelikte nefes darlığı sebepleri tamamen gebeliğe odaklı da olabilir, başka hastalıkların habercisi de olabilir.

Gebe Kadının Nefes Darlığı Nedenleri

Gebe kadın kusma, şişkinti, bulantı, ağrı dışında nefes darlığı gibi problemlerle de karşılaşabilir. Nefes darlığının başlıca sebebi gebeliktir. Karının şişmesi, bebeğin büyümesi kadının akciğerlerini sıkıştırdığı için nefes darlığı söz konusu olabilir. Nefes alıp verme durumu daha da zorlaşabilir. Anneye çok ciddi rahatsızlık verebilir. Bu sorun gebeliğin ilk 3 ayında da yaşanabilir. Hormonlardaki artış, rahmin büyümesi, kansızlık tıbbi sebepler olarak adlandırılabilir. Kansızlıkta demir eksikliği olması sebebiyle nefeste bir darlık söz konusu olabilir. Progesteron hormonu sebebiyle darlık oluşabiliyor.

Nefes Darlığı Ortadan Nasıl Kaldırılır?

Nefes darlığını ortadan kaldırmak çok mümkün olamayabilir. Bunun için gebeliğin son bulması gerekebilir. Ancak daha hafiflemesi için birçok teknik bulunuyor. Bunlar uygulanırsa kişi rahatlayabilir. Zencefil, rezene, incir, bal büyük ölçüde nefes darlığını rahatlatır. Ayrıca mutlaka dengeli şekilde beslenilmelidir. Doğru ve düzenli beslenmek önemlidir. Bol bol istirahat edilmelidir, sırt üstünde kesinlikle yatılmamalıdır aksi takdirde nefes almak zorlaşabilir. Mideyi çok doldurmak tavsiye edilmez, az az ve sık sık yemek daha uygundur. Özellikle son aylarda nefes egzersizleri düzenli şekilde yapılmalıdır. Vücudu rahatlatmak için bu nefes egzersizlerini yapmak önemlidir. Çok ciddi bir problem söz konusu olursa doktora başvurulabilir.