• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Şeker Hastalığı Tedavisi

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelikleri sırasında şeker hastalığı belirtileri yaşayan bayanlar gebelikte şeker hastalığı tedavisi ile ilgili bilgi almak isterler. Şeker hastalığı tüm yaş gruplarında sıkıntı yaşattığı gibi, hamilelik döneminde oluşması da sıkıntı yaşatmaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde yaşanan şeker hastalığı tedavi edilmediğinde, anne karnında bulunan bebekte de nüksetme olasılığı yüksektir.

Gebelikte Şeker Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Gebeliğin altıncı ayında şeker (diyabet) testi yapılır. Bu test sırasında gebelere 50 mg değerinde şeker yüklemesi yapılır. Test açlık ve tokluk olarak iki seçenek oluşturularak uygulanır. Tanı konulması için şeker seviyesinin ölçüm cihazında 140 mg ve üzeri değerler çıkması yeterlidir. Gebelikte 140 mg’ın üstünde çıkan şeker değeri, pozitif yani şeker hastası tanısı koymak için yeterli bir değerdir. Tanı konulan bir gebe için tedavi planı oluşturulmalıdır. Tedavisi yapılmayan bir gebe şekeri anne ve bebek için risk faktörleri oluşturur.

Tanıya Göre Uygulanması Gereken Gebelik Diyabeti Tedavisi

Gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı birçok kişide, doğumdan sonra ortadan kalkar. Ancak yine de tedavi uygulanır. Kan içeriğinde bulunan şeker seviyesine göre farklı bir tedavi uygulanır. Şeker seviyesi her ölçümde 200 mg’ın üzerinde seyrediyorsa bu şeker için mutlaka insülin tedavisi uygulanacaktır. 140 – 200 mg arasındaki değerler için ise ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Şeker için öncelikle diyet yapılmalı, ardından endokrin doktorunun tedavi planına mutlaka uyulmalıdır.