• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Sıkça Baş Dönmesi Normal mi?

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik dönemleri kadınların en zorlu şekilde geçirdiği dönemlerdendir. Çok fazla mide bulantısı, baş dönmesi, rahat hareket edememe, uyku sorunu ve bunlar gibi daha birçok sorun gebelik döneminin yaşattığı problemlerdendir. Gebelik döneminde kadınlar bu durumları çok sık yaşarlar. Bunlardan birisi de baş dönmesidir. Ancak gebelikte sıkça baş dönmesi normal mi? Evet gebelik döneminde en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi baş dönmesidir. Baş dönmesi belirli dönemlerde sık sık yaşansa da bazı hamilelerde bütün hamilelik boyunca devam edebilir. Bunun herhangi bir sağlık sorunu olduğunu söylemek doğru değildir. Oldukça normal bir durumdur.

Gebelik Döneminde Baş Dönmesi Neden Olur?

1) Annenin bir problemi kafasına takıp stresli günler geçirmesi.

2) Birden yapılan hızlı hareketler.

3) Vücudun uzun süre susuz kalması.

4) Annedeki vitaminlerin yetersiz olması.

5) Annenin besin almayıp aç kalması.

Bunun gibi durumlardan ortaya çıkan baş dönmeleri annelerin herhangi bir sağlık sorununun olmasına bağlı olarak da artış gösterebilir. Baş dönmesi çok olağan bir durum olsa da bu durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Gebelerin Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

İlk olarak yeterli besin alımı gerekir. Sağlıklı yiyecekler tüketmek, zararlı olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Yapılan dikkatsiz hareketlere dikkat edilmeli ve dikkatsiz davranılmamalıdır. Su tüketimi artırılmalı az su tüketilmemelidir. Baş dönmesi durumunda sarımsağı çiğ şekilde tüketmek baş dönmesini azaltacaktır. Bunun yanına limonun suyu da içerisinde bulunan vitamin sayesinde baş dönmesini azaltacaktır.