• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelikte Sıkça Terleme Nedenleri

  • 1 Star
    Loading...

Terlemek insan fizyolojisinin normal bir sürecidir. Gebelikte sıkça terleme nedenleri kadının vücudunda salınan hormonlardır. Aynı zamanda troid bezinden salgılanan hormonların seviyeleri çok fazla ise metabolizma çok fazla çalışacağı için terleme çok olacaktır. Mutlaka bir doktora başvuru yaparak kan testlerinizi yaptırmanız gerekecektir.

Hamileler Neden Sık Olarak Terler?

Döllenmenin olmasıyla beraber kadının vücudunda hormonal değişim başlar. Salınan bu hormonlar beyinde bulunan sıcaklığı düzenleyen merkezi uyarır. Bu merkezin uyarılmasıyla birlikte vücutta ısı artışı meydana gelir ve vücut ısısı artar. Ter bezleri vücut ısısını düşürmek için aşırı şekilde çalışınca sıkça terleme görülür. Bu süreç hamilelik sonrası hormonlar normal seviyeye dönene kadar devam eder ki tahmini olarak doğumdan sonra ki ilk 3 ay kadardır.

Sık Terleme İçin Neler Yapılabilir

Vücudun normal bir fizyolojisi olan bu durumu engellemek için herhangi bir yöntem mevcut değildir, ancak semtomatik tedavi ile kişinin hayat kalitesi korunabilir. Bol su içerek ve sıvı alarak su kaybı engellenebilir. Özellikle sıcak havalarda güneşe çıkmamaya özen gösterin veya çıkarsanız yanınızda mutlaka su bulundurun. Beslenmenize dikkat edin baharatlı kızartma türü besinlerden uzak durun. Bol sebze ve meyve yiyerek hem vitamin almış olursunuz hem de sebze ve meyvelerin içinde ki su miktarından faydalanmış olursunuz. Kıyafetlerinizi penye tarzı kumaşlardan seçmeye ve çok fazla giyinmemeye özen gösterin.