• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamileliğe Hazırlanırken

Hamileliğe Hazırlanırken
  • 1 Star
    Loading...

Hamileliğe Hazırlanırken

Hamileliğe hazırlanırken bebeğin sağlıklı gelişimi açısından en önemli etken anne adaylarının yediklerine önem göstermesidir. Hamile kalmaya karar verdiğinizden itibaren beslenme tercihlerinizin doğurganlığı etkiliyor olması dikkat edilecek en önemli husustur. Bu durumda hamile kalmak isteyen kişi ve eşinin sağlıklı beslenerek hamile kalma şansı daha yüksektir. Sağlıklı beslenmek için birçok yiyecekten vazgeçmek durumunda kalmadan tüm besinlerden orantılı şekilde tüketilebilir.

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik öncesi sigara veya alkol kullanma alışkanlığınız var ise biran evvel bu alışkanlığınızı bırakmanız gerekir. Alkol sperm kalitesini düşürdüğü için hamilelik şansını zora sokar. Bu sebeple her iki tarafında alkol ve sigara kullanmaması yararlarına olur. Bu dönemde vücudun bol ihtiyacı olan protein ve kalsiyum alınması gerekir. Yiyeceklerde her öğünde bir porsiyon pilav, makarna gibi nişastalı yiyecekler olacak şekilde lif açısından zengin, tam tahıllı ürünler tüketilmeli. Gün içerisinde iki porsiyon et, tavuk, yumurta, balık gibi yiyecekler ile protein alımını güçlendirin.
Kalsiyum miktarını güçlendirmek için de en önemli yiyecek süt, yoğurt ve peynir tüketimi ile olmaktadır. Hamileliğe hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu demir seviyenizi yükseltmenizdir. Bunun için yapraklı sebzeler, baklagiller, et ve kuru meyveler demir açısından oldukça zengin besinlerdir. Bunların dışında C vitamini kaynağı meyveler tercih edilebilir. Mümkün olduğunca şekerli, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Eğer fazla kiloya sahipseniz hamilelik öncesi doğru besinler tüketerek bu kilolardan kurtulun ya da çok zayıfsanız bünyenizi kuvvetlendirebilecek zengin içerikli besinler yiyebilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Yapılan Testler

Hamilelik öncesi yapılması gereken birkaç önemli test vardır. Bunlar kan sayımı, idrar tahlili, anne ve baba adayı olan kişilerin kan grupları, Hepatit B tahlili, açlık kan şekeri ve akraba evliliği yapmış veya kalıtsal rahatsızlığı olan kişilerin gen taraması yaptırması gerekir.

Hamilelik Öncesi Kullanılan Vitamin İlaçlar

Doğumdan korunma yöntemini bıraktığınız andan itibaren, bebeğiniz için oldukça önemli olan folik asit takviyesine başlamalısınız. Folik asit bebeklerde omuriliğin gelişmesinde büyük katkı sağlar. Hamilelik öncesinde ve hamileliğin ilk 3 ayı kullanılmalıdır.