• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir
  • 1 Star
    Loading...

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her zaman adet olduğunuz tarihler arasında olmadınız ve adetiniz geciktiyse bu durum sizi gebelik için şüphelendiriyordur.

1-Hassas Meme Uçları ve Memeler

Anne adayının, gebe kaldığı dönem içine girdiği andan itibaren hormonel seviyesinde birtakım değişiklikler gözlenir. Bu değişimlerin sonucunda memelerde şişlik ve acı hissinin oluşumu gözlemlenir. Bayanlar regl dönemlerinde de bu değişimleri görürler ancak gebelikte bu olay daha da şiddetlidir. İşte bu değişimler vücutta gözlenecek en erken gebelik belirtileridir.

2-Meme Uçlarının Koyulaşması

Memelerdeki, değişikler sadece şişlik ve acı hissinin oluşumu ile sınırlı değildir. Meme uçlarındaki alanın genişlemesi ve koyulaşmasıda işin işine girer. Bunun yanında meme uçlarının alanındaki küçük kabarcıkların büyümesi de görülür.

3-İdrara Çıkma İsteğinin Artması

Hamilelikte bir diğer sırada gelen belirti ise sık sık idrara çıkma isteğinin artmasıdır. Bu belirti gebeliğin ilk 20 gününde ortaya çıktığı görülmektedir.

4-Hafif Kanama

Bazı anne adaylarında , embriyonun rahme yerleştikten sonra hafif kanamalar yaşarlar. Bu kanamalar döllenmenin gerçekleştikten sonraki 5. ve 10. Gün aralıklarında görülür. Bu kanamann anlamı ise döllenmiş yumurtanın rahim içindeki yerini almış olmasıdır. Bu kanamanın rengi ise açık koyulukta pembe bir renktedir.

5-Koku Hassasiyeti

Anne adaylarında , koku alma duyusunun daha keskinleştiği görülür. Zaman zaman ise kimsenin hissetmediği kokuları da hisseder hale gelir ve birtakım tepkilere yol açar.

6-Yorgunluk ve Uyuma İsteği

Gebelikte, bitkin ve elini oynatacak halinin olmaması da görülür. Bazen ise yataktan asla kalkmak istemediğiniz zamanlarda gelir. Tüm anne adaylarının bu belirtilerin sebebi vücudunuzun hamileliğe adapte olma sürecidir.

7-Mide Bulantısı ve İstifra Etme

Anne adaylarımızın bir çoğu mide bulantısı ve istifra etmeyi ilk sırada gelen belirtiler olarak yaşarlar. Bazı gebeliklerde , bu durum döllendikten sonra ki birkaç gün içinde görülmeye başlarken bazı gebeliklerde ise bu durum 6.haftanın içinde yaşanmaya başlar.

8-Karın Bölgesinde Şişlik

Gebelikte, karın bölgesi etrafındaki şişlik hamileliğin başlarından itibaren başlayabilir. Anne adaylarımız sanki karnının bir pompayla içine hava salınmış gibi hisseder.

9-Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Normal şartlardaki vücut sıcaklığınızın ortalamasını biliyorsanız ve bu ortalamanın 1 derece dahi
üstünde görülmesi bu belirtinin ortaya çıktığının öngörüsüdür ve bu belirti gebelik boyunca devam
edebilir.

10-Adet Gününüzün Gecikmesi

Gelelim en net ve kafanızdaki soru işaretinin cevabı diyebileceğimiz bu belirtidir. Hepimizin de
tahmin edeceği gibi adet gecikmesi kadının hamilelikten şüpheleneceği en keskin noktadır.