• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte İlk 3 Ay

hamilelikteilk3ay
  • 1 Star
    Loading...

HAMİLELİKTE İLK 3 AY

Anne adaylarının, gebelikte bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler; sistem, dış görünüş , psikolojik akıbeti gibi birçok nedenlere faktördür. Anne adayı , zaman geçtikte vücudundaki gelişmeleri , belirteleri , değişiklikleri hissederek ve görerek gebeliğinin başlangıcına adım attığının farkına varırlar. Bu farkındalık anne adaylarında anne oluyorum hissiyatının git gide güçlenerek oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Anne adayının , ilk 3 ayında çok fazla dış görünüm de değişiklik olmayacaktır. Gebeliğin bu süreçte anne adayına 1 ile 3 kilogram arasında değişiklik söz konusu olacaktır.

1-İstifra etmek , baş bölgesinde ağrı , mide bulantısı , yorgunluk hissiyati.

Gebelik dediğimiz olay , 3’er dilimden oluşan ve her dilimin bir tanesi için 3 aylık zamanı kapsayan dönemden oluşur. Bu her döneme ise trimester olarak isimlendiririz. Anne adayında , 1.trimester dediğimiz ilk 3 aylık dönemde estrogen (HCG) , prolaktin , progesteron gibi hormanlardaki ani yüksek seviyeye çıkması söz konusudur. Bu ani hormonel değişimler annede istifra etme , baş ağrısı , mide bulantısı ve yorgunluk gibi belirtilerinin artmasına neden olur. Bu belirtelerin çoğu ilk 3 ayın sonuna doğru yavaş yavaş azalarak bitecektir ve anne adayları bu rahatsız edici şikayetlerinden kurtularak biraz rahatlayıp derin bir nefes alacaktır. Göz ardı edilmemesi gereken bir durum var ; anne adaylarında , bu şikayetler bazı dönemlerde çok şiddetli olarak serum veya ilaç takviyesi alarak bu şikayetleri daha minimum seviyesine çekmesi sağlanabilir.

2-Kanamalar

Gebelikte, 1.trimester dediğimiz dediğimiz dönemde leke leke kanamalar görülebilir. Sık sık kanama olan bir gebelikte bu demek olmuyor ki düşük olma ihtimalinin belirtisi kesinlikle değildir ve korkulacak bir durum olarak da nitelendiremeyiz. Eğer bu kanamalardan sonra kramplar olursa ve kanama sıklığınız çok aşırı olursa doktorunuza tanışıp en kısa zamanda muayene olmanızı tavsiye ederiz. Gebelikte 1.trimester döneminde süt bezleri ve meme gelişir ve memede dolgunluk, hassasiyet gibi değişiklikler görülebilir. Gebeliğin 3.ayı dolduğu zaman prenatal takipler alınarak pelvik dediğimiz muayene yapılarak idrar ve kan değerlerindeki değişiklikler doktor tarafından incelenir. Unutmayın ki , hamileliğin en çok sıkıntı yaptığı dönem ilk 3 aydır.