• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelikte Kilo Alımı
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelikte Aylara Göre Ne Kadar Kilo Alınır?

Hamilelikte kilo alımı çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hamilelikte alınması gereken ideal kilo miktarı kadının hamilelik öncesindeki kilosuyla yakından ilgilidir. Hamilelikte kilo alımı ile ilgili erkeklerin fikirleri çok değişkendir. Gebelik öncesinde normal kilo standartlarına sahip bir kadının hamilelik sürecinde alması gereken kilo 10- 12 kilogram arasındayken, yine gebelik öncesinde zayıf olan anne adayının minimum 15 kilogram alması gerekir. Kilolu anne adayları için ise tavsiye edilen aralık 8-10 kilogram arasıdır. Kilonun fazla ya da az olması vücut kitle indeksi ile belirlenir. Vücut kitle indeksini hesaplama yöntemi ise kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesidir. Ortaya çıkan sonuç 18, 49′ un altında ise kişi zayıftır. Sonuç 18, 5 ile 24, 99 aralığında ise kişi ideal kiloya sahiptir. Kütle indeksi sonucunun 25 ve üzeri olması halinde kişi ideal kilosunun üzerindedir.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Kilo Alımı

Bu dönem gebelik süreci içinde en az kilo alınan dönemdir. Hamilelikte kilo alımı estetik açıdan sizin için kötü olabilir. Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde haftada ortalama 400 gr. olmak üzere toplamda 1- 2 kilo alınması beklenir. Ancak bu dönem içerisinde gebede fazla kusma olursa kilo almak yerine zayıflama dahi söz konusu olabilir. Bu 3 aylık dönemde alınacak kilo tüm hamilelik sürecinde alınacak kilonun %10′ una denk gelmektedir.

Hamilelikte Kilo Alımı

Hamileliğin İkinci 3 Ayında Kilo Alımı

Bu dönem bebeğin en hızlı gelişme gösterdiği ve dolayısıyla annenin de en çok kilo alacağı dönemdir. İkinci 3 aylık dönemde ortalama olarak 5 ile 7 kg. arasında kilo alımı beklenir. Bu aralık ilk 3 ay içerisinde yeterli kilo alamayan gebeler için daha geniş de olabilir. Yani ilk 3 ay gerektiği kadar kilo alamayan anne adayı bu dönem içerisinde daha hızlı kilo alacaktır. 24. haftadan itibaren ise haftada yarım kilogramdan daha fazla kilo almamaya dikkat edilmelidir.

Hamileliğin Son 3 Ayında Kilo Alımı

Doğumun yaklaştığı bu dönemde alınması gereken ideal kilo ortalama olarak 4 kilogramdır. Son 3 ay içerisindeki kilo artışı tüm gebelikte beklenen kilo artışının %35′ i gibi bir orana sahiptir. Bu süreçte gerektiğinden fazla kilo alımı normal doğum ihtimalini azaltarak sezaryen ihtimalini arttıracağından gebelerin daha dikkatli davranması gereklidir.