• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Spor Nasıl Yapılır

hamilelikte spor nasıl yapılır
  • 1 Star
    Loading...

Hiç şüphesiz hamilelik bir kadın için en özel süreçlerden biridir. Bu süreç içerisinde kimi zaman anne adayları bebeklerine zarar verecekleri korkusuyla spora karşı biraz uzak bir mesafede durabilirler. Sporun faydası olduğu kadar yanlış yapmanın da açacağı birçok tehlike var. Fakat hamilelik döneminde yapılan egzersizler hem anne adayı için hem de bebek için oldukça faydalıdır. Bel ve sırt ağrılarının azalmasında, düzenli bir uyku konusunda, anne adayının bedeniyle daha barışık olmasında, kilo alımının dengelenmesinde, doğum sırasında dahi çektiğiniz sancıların azalmasında, stres kontrolünde ve hamilelik sürecindeki hormonların dengelenmesinde spor çok büyük bir yardımcıdır.

Her Dönem Yapılabilecek Egzersizler Vardır

Hamileliğin dönemlerine uygun sporlar seçilmelidir. Çünkü bazı sporlar hamileliğin ilk aylarında rahatça yapılabiliyorken son aylarda oldukça zararlı olabilir. O nedenle bebeğin gelişimiyle beraber bedenin aldığı şekle uygun sporlar seçilmeli bu konuda hassas davranılmalıdır.

Bazı Sporlar Bir Eğitmen Olmadan Tek Başına Yapılmamalıdır

Her spor insanın tek başına yapabileceği türden değildir. Spor faaliyetleri içerisinde yüzlerce pozisyonu barındırır. Bunlardan bazıları çok faydalıyken bazıları kesinlikle denenmemelidir. Örneğin; yoga. Yoga yapmak için mutlaka bir eğitmenden yardım almalısınız. Yogadaki bazı pozisyonlar hamilelere hiç uygun değilken birçoğu da epey faydalıdır.

Çeşitli Sporları Deneyerek En Uygun Olanını Bulmak

Her hamilelik kendine özgü bir süreçtir aslında. Bu nedenle bir başkası için çok keyifli ve faydalı olan bir egzersiz size uygun olmayabilir. Bu konuda alternatifler oldukça fazladır. Kendinize en çok hangisinin iyi geldiğini deneyerek bulmalı ve önce iyi hissettiğinizden emin olmalısınız. Çok fazla hareket etmemenin gerektiği hamileliklerde nefes egzersizleri iyi bir alternatif olabilir.

Doktorunuza Sorun

Her anne adayı spor konusunda doktoruna danışmalıdır. Sporun birçok faydası olduğu şüphesiz ancak her beden kendine özgü. Doktorunuza yapmak istediğiniz spora uygun olup olmadığınızı sorun.

Bu özel süreçte doktordan bağımsız hareket etmemek önemlidir.

Hangi Sporlar Yapılabilir?

Bu konuda çok fazla seçenek vardır. Size en uygun seçeneği doktorunuza da danışarak bulabilirsiniz. Hamile yogası, yürüyüş, yüzme gibi çok farklı ve değişik sporlar deneyebilirsiniz. Önemli olan doğru zamanda ve bir uzman görüşüyle bunu yapmaktır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.