• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Yanların Ağrıması

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik hormonların değişiminin etkisiyle, vücut içerisinde birçok bölgeye etki eden, durumların yaşanmasına sebep olur. Vücut metabolizmasının değişimi hamilelikte yanların ağrıması sorununu da beraberinde getirmektedir. Hamile kadınların bu ağrıları şayet hamileliğe bağlı sorunlar ise kısa süre içinde ortadan kalkar. Ancak hamileliğe bağlı olmayan sorunlar ise detaylı olarak araştırılmalıdır.

İdrar Yolları İltihabı

Hamilelik döneminde vücutta yaşanan değişimler sonucu gıda alışkanlıkları da değişmektedir. Tüketilen tüm gıdalar vücut için yararlı olmamakta ve boşaltım sistemine zarar verebilmektedir. İdrar yolu iltihabı yan ağrısına sebep olur. Yan ağrısı ile birlikte, ateş yükselmesi ve idrar renginde değişiklik veya idrardan kan gelmesi sorunu da hamile kadında bulunuyorsa, mutlaka doktora müracaat edilmelidir.

Bebeğin Ağır Olması Ve Karnın Hızlı Büyümesi

Hamilelikte yan ağrısına eğer bel ağrısı da eşlik ediyorsa bu ağrılar, bebeğin ağırlaşmasından kaynaklanır. Anne karnında büyüyüp ağırlaşan bebek annenin bel ve bel bölgesinin sağında ve solunda ağrılara sebep olur. Bu durumda ayakların alt kısmına yastık koyarak beli süre dinlendirmek gerekir. Günde iki kere uygulanacak bu işlem yan ağrılarını ortadan kaldırır. Rahim bölgesinde kist oluşumu, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda yan ağrısına sebep olmaktadır. Hamilelikte yan ağrısı oluşumu birçok hamile kadında hamilelik sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bazen eksik bir vitamin sonucu görülebilen bu ağrı, doktor tarafından verilecek olan vitamin takviyesi ile ortadan kalkar.